Artykuły

Jaki alkomat wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Alkomat to urządzenie służące do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wykorzystywany głównie w pracy służb policyjnych, ale nie tylko. Z alkomatu korzystać może każdy, kto ma na uwadze swój stan gotowości do podjęcia pracy, która wymaga trzeźwości. Wybór odpowiedniego alkomatu wiąże się z szeregiem cech, które powinno posiadać takowe urządzenie. 

kalibracja alkomatów

Alkomat – czy można samodzielnie badać się alkomatem?

Jeśli nie mamy w posiadaniu alkomatu, musimy wybrać się na najbliższy posterunek lub komisariat. Istnieją także alkomaty jednorazowe, które zakupić można w aptece czy na stacji benzynowej. Warto postawić jednak na alkomat wielorazowego użytku, jak najlepiej dostosowany do naszych wymagań.

alkomaty do kalibracji

Rodzaje alkomatów

Na rynku istnieje wiele alkomatów, których rodzaj różni się w zależności od zastosowania. Wyróżnić można:

 • Alkomaty elektrochemiczne – są miarodajne i dokładne. Stanowią odpowiedni wybór dla kierowców.
 • Alkomaty spektrofotometryczne – bardzo dokładne, znajdują swoje zastosowanie głównie w służbach policyjnych, sądach czy szpitalach.
 • Alkomaty półprzewodnikowe – zwykle wymagają bardzo częstej kalibracji, są też mniej precyzyjne niż alkomaty elektrochemiczne.
 • Alkomaty jednorazowe – do jednorazowego użytku.

kalibracja alkomatu AlcoFind PRO X-5 PLUS

Wybór odpowiedniego alkomatu- na co zwracać uwagę wybierając alkomat?

Wybór alkomatu wiąże się z szeregiem cech, które musi spełniać urządzenie, aby jak najlepiej dostosować się do naszych potrzeb. Na rynku możemy znaleźć alkomaty o odmiennych parametrach. Aby uzyskać jak najbardziej miarodajny wynik należy zwrócić uwagę na:

  • Częstotliwość kalibracjikalibracja alkomatu to inaczej konfiguracja jego parametrów, tak, by prawidłowo wykazywał on zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Częstotliwość kalibracji zależy od typu alkomatu, intensywności jego użytkowania czy też warunków przechowywania. Urządzenia wyższej klasy należy kalibrować co 6 miesięcy. Jeśli alkomat jest z „niższej półki” systematyczność ustawiania parametrów będzie częstsza. Ważne jest, by regularnie sprawdzać stan urządzenia i prawidłowość jego działania, co zapewni nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa i gwarancję prawidłowych pomiarów.
  • Zakres pomiaru – warto wybrać alkomat z szerokim zakresem pomiarów- do użytku domowego wystarczy sięgnąć po urządzenie z zakresem od 0 do 4 promili. Dla zaawansowanych użytkowników poleca się alkomat z zakresem do 5 promili.
  • Dokładność pomiaru – odpowiednie urządzenie powinno pokazywać wynik z dokładnością do 0,01 promila. Należy pamiętać, że jest to tylko urządzenie, które ma prawo do granicy błędu.
  • Kontrola temperatury – temperatura może znacząco wpływać na odczyt. Alkomat z opcją kontroli temperatury pozwoli uniknąć awarii i błędnych wyników.
  • Rozmiar alkomatu i jego waga – komfort używania to jeden z istotnych elementów. Warto dostosować urządzenie do swoich preferencji, tak, by było ono jak najbardziej komfortowe w użytkowaniu i przechowywaniu.
  • Rodzaj sensora – czyli elementu, który wyczuwa alkohol w wydychanym powietrzu. Na rynku dostępne są alkomaty z sensorem elektrochemicznym, który charakteryzuję się dużą precyzją, oraz półprzewodnikowy- o mniejszej dokładności pomiaru. Dodatkowym atutem sensora elektrochemicznego jest wrażliwość tylko na alkohol etylowy, co powoduje brak zakłócania pomiaru innymi związkami.

Logo Alkopatrol

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi naruszenie prawa i jest zagrożeniem dla zdrowia oraz życia. Warto więc zaopatrzyć się w alkomat dla własnego użytku, by zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz otoczenia. 

Alkomat PROMILER iBlow

 

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button