Artykuły

Jak działa kamera termowizyjna i jakie korzyści ze stosowania jej przynosi?

Liczba zastosowań kamer termowizyjnych systematycznie wzrasta. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie branży budowlanej, remontowo – budowlanej, energetycznej czy maszynowej bez termowizji. W równym stopniu kamera termowizyjna służy medycynie, badaniom naukowym, a także służbom ratowniczym niezależnie od ich rodzaju. Jak działa kamera termowizyjna? Jakie korzyści przynosi termowizja?

Jak działa kamera termowizyjna FLIR? H2

Kamera termowizyjna wykorzystuje fakt, że wszystkie obiekty emitują określoną ilość promieniowania długofalowego. Niejako dla porządku dodajmy, iż dotyczy to obiektów, których temperatura jest wyższa od zera absolutnego, jednak na naszej planecie nie sposób znaleźć czegokolwiek, co odznaczałoby się temperaturą wynoszącą −273,15°C.

Stworzenie obrazu termowizyjnego jest możliwe dzięki zróżnicowaniu natężenia promieniowania, jakie rozsyłają rozmaite przedmioty. Innymi słowy, uzyskane dane mogą zostać przedstawione w postaci konkretnych wielkości fizycznych.

Kamera wyposażona w układy fotograficzne rejestruje dane docierające do detektora mikrobolometrycznego, po czym przedstawia obraz elektroniczny, na którym widoczna jest pozorna temperatura powierzchni kontrolowanego obiektu.

Dokładność analizy rozkładu temperatur, a co za tym idzie precyzja obrazu, zależna jest od rozdzielczości kamery termowizyjnej.

Kamera termowizyjna Testo – zastosowanie 

Zastosowanie termowizji pozwala na szybkie i bezbłędne zlokalizowanie wszelkich anomalii w zakresie funkcjonowania obiektów budowlanych i technicznych.

Obraz termowizyjny pozwala na weryfikację poprawności funkcjonowania instalacji grzewczych, elektrycznych czy wodnych bez potrzeby ingerencji mechanicznej w istniejącą infrastrukturę. Przy pomocy termowizji można nie tylko stwierdzić, lecz także przewidzieć awarie maszyn i urządzeń, dzięki wczesnemu wykryciu miejsc, w których następuje przegrzanie spowodowane np. tarciem. W podobny sposób określa się sprawność urządzeń chłodniczych. Jednak tym, co przynosi najwięcej korzyści z punktu widzenia etyki, są wszelkie działania ratujące zdrowie i życie.

Kamery termowizyjne w służbach ratunkowych 

Kamery termowizyjne pozwalają na prowadzenie akcji ratowniczej w warunkach, w których widoczność jest w znacznym stopniu ograniczona lub nawet niedostępna z powodu występowania rumowisk, dymu, mgły i zapylenia.

Zastosowanie kamer termowizyjnych w praktyce:

  • Lokalizacja miejsc powstawania pożaru;
  • Akcje poszukiwania osób;
  • Ocena stanu zagrożenia w płonących budynkach;
  • Ocena stanu technicznego instalacji elektrycznych lub gazowych;
  • Nadzór nad działaniami służb ratowniczych;

Kamery termowizyjne pozwalają na sprawną koordynację działań związanych z szeroko rozumianym ratownictwem, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa osobom niosącym pomoc. Dodajmy, że stopień przydatności termowizji we wszelkiego rodzaju akcjach ratowniczych wzrasta w miarę postępu technologicznego.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button