Artykuły

Jak suwnice mogą przyczynić się do poprawy ergonomii pracy w branży motoryzacyjnej?

Branża automotive to niezwykle dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki w dużej mierze świadczący o dobrobycie społeczeństwa. Zapewnienie sprawnego przebiegu procesów technologicznych oraz płynnej realizacji zamówień wymaga jednak zastosowania wyspecjalizowanego sprzętu, w tym suwnic do aut.

Jak poprawić ergonomię pracy w branży motoryzacyjnej przy pomocy urządzeń transportu bliskiego?

Na czym polega ergonomia w branży motoryzacyjnej?

Ergonomia w miejscu pracy to nic innego jak stworzenie dla pracownika warunków pozwalających na wykonywanie obowiązków w sposób efektywny i bezpieczny.

W kontekście funkcjonowania całej fabryki zapewnienie ergonomii pozwala na zwiększenie wolumenu realizowanych zamówień, przy jednoczesnej eliminacji czynników takich jak wypadki przy pracy czy choroby zawodowe.

Do zwiększenia produktywności i bezpieczeństwa przyczyniają się przede wszystkim urządzenia transportu bliskiego, w tym suwnice. Pozwalają one na przemieszczanie ciężkich lub wielkoformatowych towarów w poziomie, a także ich podnoszenie i opuszczanie w pionie.

Stosowanie suwnic w motoryzacji pozwala na zapewnienie pełnej powtarzalności każdego etapu procesu technologicznego. Ruch ładunku jest w pełni kontrolowany i stabilizowany przez zaprogramowane algorytmy, dzięki czemu ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego maleje praktycznie do zera.

Wybierając suwnice do aut, warto skorzystać z oferty firmy, która wspiera największych producentów z branży automotive dostępnej na: https://www.konecranes.com/pl/branze-przemyslu/motoryzacyjna.

Fachowcy z firmy Konecranes doradzą w zakresie indywidualnej konfiguracji parku technologicznego, pomogą dobrać części zapasowe i przeprowadzą inspekcje i konserwacje prewencyjne. Wszystko po to, aby wydłużyć żywotność urządzeń i zapobiec konieczności kosztownej wymianie sprzętu na nowy.

Jak wybierać suwnice do samochodów?

Wybierając suwnice do samochodów, w pierwszej kolejności należy rozważyć:

  • czy wystarczająco skutecznym rozwiązaniem będzie dźwignica uniwersalna,
  • czy lepiej zdecydować się na droższe, ale dopasowane do realizacji konkretnych zadań suwnice procesowe (technologiczne).

Urządzenia procesowe lepiej poradzą sobie z produktami drobnymi lub o dużej długości.

Kolejny etap to dobranie parametrów technicznych dopasowanych do wykonywanych zadań. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim:

  • udźwig – dopuszczalna masa ładunku pozwalająca na bezpieczne użytkowanie urządzenia,
  • wysokość podnoszenia i rozpiętość suwnicy – maksymalny zakres dopuszczalnego manipulowania ładunkiem,
  • prędkość podnoszenia, opuszczania i jazdy suwnicy – pozwala na dopasowanie szybkości działania suwnicy do oczekiwanej wydajności linii technologicznej.

Każda suwnica jest też przypisana do określonej grupy natężenia pracy. W ten sposób określa się maksymalną liczbę pełnym cykli pracy, jakie może wykonać urządzenie w jednostce czasu.

Suwnica z wciągarką linową czy łańcuchową?

Suwnice do samochodów należy dobierać tak, aby uwzględniały nie tylko masę transportowanego ładunku, ale i liczbę cykli pracy. Warto przy tym rozważyć pozostawienie bezpiecznego marginesu, jeżeli firma w ciągu najbliższych kilku lat planuje się rozwijać. Jak dobierać technologię urządzeń do potrzeb?

Suwnice do aut mogą być wyposażone we wciągarkę linową lub łańcuchową.

  • Suwnica z wciągarką linową jest przeznaczona do podnoszenia bardzo ciężkich ładunków. Pracuje szybko, jest jednak kosztowna i podatna na awarie.
  • Alternatywę dla suwnic linowych stanowią urządzenia wyposażone we wciągarkę łańcuchową. Są one nieco tańsze i mniej awaryjne, pracują jednak wolniej i cechują się mniejszym udźwigiem.

W praktyce najlepiej połączyć oba rozwiązania. Na stanowiskach, gdzie przenoszone są pojedyncze części samochodowe, wystarczająca będzie suwnica z wciągarką łańcuchową.

Do transportu całych ram nośnych lub korpusów lepszym rozwiązaniem będzie wciągarka linowa.

Suwnice z wciągarkami do profesjonalnego użytku można znaleźć na: https://www.konecranes.com/pl/produkty/suwnice-pomostowe/suwnice-z-wciagarkami.

Dzięki wyposażeniu zakładu produkcyjnego w dopasowane do potrzeb suwnice można:

  • znacząco poprawić produktywność linii poprzez ograniczenie wykorzystania pracy ludzkiej przy ciężkich ładunkach
  • zwiększyć bezpieczeństwo załogi.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button