Artykuły

Jak i kiedy wypowiedzieć komunikacyjne ubezpieczenie OC?

Zastanawiasz się, jak złożyć wypowiedzenie umowy OC i kiedy należy to zrobić? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania!

Wypowiedzenie OC jest w praktyce prostsze, niż ci się wydaje. Niezbędne jest poinformowanie w tym przypadku obecnej firmy ubezpieczeniowej o rezygnacji z aktualnie trwającej umowy ubezpieczenia pojazdu. Należy jednak wiedzieć, jak postępować w danym przypadku oraz jakie informacje muszą zostać zawarte w dokumencie. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wypowiedzieć komunikacyjne ubezpieczenie OC.

 

Jak napisać wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie polisy OC należy złożyć w formie pisemnej, która zostanie własnoręcznie podpisana – w przeciwnym wypadku nie zostanie wzięta pod uwagę. W treści muszą zostać zawarte wszelkie niezbędne informacje jak: twoje dane osobowe i adresowe, marka pojazdu oraz jej numer rejestracyjny, numer polisy OC, podstawa prawna, a także nazwa firmy ubezpieczeniowej wraz z jej adresem. Na dokumencie znajdować się muszą także data i miejsce, w którym został on sporządzony.

Wzór wypowiedzenia umowy OC możesz w prosty sposób sporządzić za pomocą generatora wypowiedzenia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dokument został właściwie przygotowany i będzie zawierał wszelkie niezbędne informacje. Posiadając polisę w MTU, na stronie http://wypowiadamy-oc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-mtu/ będziesz mógł wygenerować oraz od ręki wysłać do ubezpieczyciela gotowy dokument informujący o rezygnacji z zawartej wcześniej umowy.

Twój pojazd posiada polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym? Nie jest to problem. Wypowiedzenie umowy OC na http://wypowiadamy-oc.pl/ wygenerujesz bez przeszkód również do innych znanych ubezpieczycieli. Możesz pobrać gotowy wzór i wysłać go drogą pocztową lub skorzystać z wygodniejszej opcji i przesłać dokument od razu przez internet.

 

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy OC?

Jeżeli chcesz zmienić ubezpieczyciela, dotychczasową umowę ubezpieczenia zawartą na 1 rok możesz wypowiedzieć z końcem okresu ubezpieczenia. W takim przypadku, powinieneś dostarczyć dotychczasowemu ubezpieczycielowi wniosek potwierdzający rezygnację z polisy najpóźniej jeden dzień przed upływem roku – niedopilnowanie terminu skutkować będzie automatycznym przedłużeniem obecnego ubezpieczenia.

Wypowiedzenie umowy OC po jej automatycznym przedłużeniu się jest jednak możliwe. Chociaż nie ma określonego terminu na złożenie dokumentów w tej sprawie, im szybciej powiadomisz o sytuacji swojego ubezpieczyciela, tym lepiej. Aby nie płacić podwójnej składki OC w dwóch towarzystwach ubezpieczeniowych, wystarczy wypowiedzieć umowę powołując się na artykuł 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC po zakupie pojazdu

Kupując używany pojazd powinieneś otrzymać umowę OC zawartą przez poprzedniego właściciela. Jeżeli wolisz skorzystać z oferty dostępnej w innej firmie ubezpieczeniowej, możesz złożyć wypowiedzenie do ubezpieczyciela, u którego sporządzona została obecna umowa OC. Możesz rozwiązać umowę w dowolnym momencie – wystarczy jedynie dostarczyć ubezpieczycielowi pisemne wypowiedzenie oraz powołać się na artykuł 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

W przypadku, gdy nie złożysz do firmy ubezpieczeniowej stosownego pisma, polisa poprzedniego właściciela będzie aktywna aż do końca okresu, na jaki została wykupiona. Po tym czasie następuje koniec okresu ubezpieczenia, a umowa przestaje obowiązywać. Chcąc korzystać już z innego towarzystwa ubezpieczeniowego, przed końcem okresu obowiązywania aktualnej umowy, nie należy jednak zapomnieć o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button