Technika samochodowaArtykuły

Lato za pasem, a auto nadal na zimówkach? Zrób z nami przegląd samochodu!

Wiosna przyszła już na dobre, w zasadzie coraz bliżej do lata, a twój samochód nadal bez przeglądu i do tego na zimowych oponach? Spokojnie, pomożemy ci szybko doprowadzić twój pojazd do stanu używalności, jednocześnie nie generując zbytnich kosztów.

Dobry olej to podstawa

Podstawą przeglądu samochodu jest zadbanie o dobry olej. Najpopularniejszym i uznawanym za najlepszy, jest olej silnikowy 10w40 będący olejem półsyntetycznym. Jego tajemnicze oznaczenie mówi użytkownikowi dużo o właściwościach oleju. Olej silnikowy 10w40 będzie więc gęstniał dopiero poniżej -25 stopni Celsjusza, natomiast końcówkę 40 rozszyfrowujemy jako klasę jego lepkości.

Lato za pasem, a auto nadal na zimówkach? Zrób z nami przegląd samochodu! 2

Co poleca mechanik

Profesjonaliści zazwyczaj polecają oleje półsyntetyczne, zależnie od potrzeb silnika danego samochodu. Olej silnikowy 10w40 to jednak najpopularniejszy wybór, ze względu na jego uniwersalność. Najczęściej doradzanym przez fachowców jest Castrol 10w40. Jeżeli sami chcielibyśmy przyjrzeć się temu olejowi i sprawdzić czy pasuje do naszego samochodu, pytajmy w sklepie o Castrol 10w40 z serii GTX lub Magnatec.

A może dodatki do diesla?

Właściciele samochodów z silnikiem diesla często zabezpieczają swoje pojazdy dodatkowo, stosując dodatki do oleju i paliwa. Dodatki do olejów ochraniają silnik przed tarciem, zapewniają jego stabilną pracę i niezawodność. Z tego powodu dodatki do diesla coraz częściej są polecane przez mechaników, starających się zabezpieczyć pojazdy swoich klientów przed nadmiernymi awariami.

Jak nie do oleju, to do paliwa

Dodatki uszlachetniające do paliwa to osobna kategoria. Czyszczą wtryskiwacze, zawory oraz tłoki, a przede wszystkim rozpuszczają zalegającą sadzę i osad. Posiadacze nieco starszych pojazdów, powinni szczególnie się im przyjrzeć, bo to głównie do nich kierowane są tego rodzaje produkty motoryzacyjne.

Lato za pasem, a auto nadal na zimówkach? Zrób z nami przegląd samochodu! 3

Wnętrze także do przeglądu

Nie tylko opony czy silnik mogą potrzebować naszej uwagi po zimie. Dokładne wysprzątanie wnętrza powinno zwieńczyć nasz przegląd samochodu. Aby nie zrobić krzywdy tapicerce, wybierajmy tylko wyspecjalizowane środki do czyszczenia pojazdów. Pamiętajmy, że innej uwagi będzie wymagała od nas tapicerka materiałowa, a jeszcze innego sposobu konserwacji skórzana. Spotykane czasami w sklepach uniwersalne preparaty, podpisane jako idealne do każdego rodzaju obicia, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, dlatego starajmy się dobierać odpowiednie produkty.

Niezbędne akcesoria dla każdego kierowcy

Przed pierwszą wyprawą samochodową w nowym sezonie, sprawdźmy także zawartość naszej apteczki, czy jest ważna i będzie mogła nam dobrze służyć. Co prawda w Polsce nie jest wymagane jej posiadanie w samochodzie, jednak zalecamy jej zakup. Zerknijmy również na datę ważności naszej gaśnicy i upewnijmy się, że na pewno posiadamy w pojeździe trójkąt. Ze względu na przepisy obowiązujące w większości krajów Unii Europejskiej, może nam być niezbędna także kamizelka odblaskowa, gdybyśmy więc planowali dalsze podróże w nowym sezonie, upewnijmy się, że mamy ją na stanie.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button