Technika samochodowa

Dlaczego wymiana klocków hamulcowych jest aż tak ważna?

Użytkowanie auta wiąże się z jego eksploatacją – wie o tym każdy kierowca, nie wszyscy jednak podejmują działania mające na celu zabezpieczenie siebie i innych. Widzimy niekiedy osoby, które jeżdżą samochodami z “łysymi” oponami czy takie, które nie wymieniają klocków hamulcowych, a przegląd robią u osób znajomych, jakie przybiją im pieczątkę na dokumentach bez pytań o szczegóły. Jak można się łatwo domyślić, nie kończy się to szczęśliwie.

Jak donosiła polska policja w roku 2012, przyczyną aż 18% z 55 (dotyczących złego stanu technicznego pojazdów) wypadków drogowych były usterki układu hamulcowego. Ta ponura statystyka dotyczy również klocków hamulcowych, o których część kierowców zapomina. Bierze się to poniekąd z tego, że ich nie widzą, a nawet, jeśli czują, iż sam proces hamowania znacznie się wydłuża. Znakiem zużywających się (lub uszkodzonych albo źle ustawionych) klocków hamulcowych jest też charakterystyczny pisk przy wciskaniu hamulca.

Nie ma określonego przedziału czasowego, w którym powinno się mówić o zmianie klocków hamulcowych. Wszystko zależy od modelu samochodu, częstotliwości hamowania, a także od tego, ile dziennie przemierzamy kilometrów. Nie istnieje więc jakiś ogólny kalkulator – kierowca sam musi wyczuć, kiedy jego samochód potrzebuje wymiany klocków. Klocki hamulcowe dobrej jakości znajdziemy na przykład na tej stronie: https://www.centrumauto.pl/marka/1-100030–klocki-hamulcowe.

Zmiana klocków hamulcowych – kwestia bezpieczeństwa

Są dwie rzeczy w samochodzie, na których oszczędzać się chce, ale nie powinno. Pierwszą z nich będą opony, czyli rzecz, która ma bezpośredni styk z nawierzchnią. Kupowanie tych najtańszych lub używanych to pójście po najmniejszej linii oporu, i co ważniejsze, najmniejszej linii hamowania. Warunki na polskich drogach nie są najlepsze, dlatego wiele zależy od kierowcy.

Jeżeli o klocki chodzi, dobry zakup decyduje niekiedy o naszym zdrowiu czy życiu – lub zdrowiu albo życiu pieszego, nieważne jak nierozsądnego. Prawo w Polsce w większości przypadków będzie winić kierowcę, dlatego trzeba mieć pewność, że zrobiło się wszystko co tylko zrobić można w kwestii bezpieczeństwa swojego i pieszych.

Zawsze pamiętaj o priorytetach przy samochodzie

W dzisiejszych czasach bez samochodu nie da się czasem dobrze funkcjonować. Ci, którzy

z własnych czterech kółek musieli się przesiąść na komunikację miejską, tęsknią za wolnością. Niewątpliwie więc o samochód trzeba dbać, a co ważniejsze, trzeba brać pod uwagę nasze bezpieczeństwo i nie oszczędzać na częściach, które stanowią ważny element płynności jazdy. Z tego też względu postawmy na dobre klocki hamulcowe, na przykład ceramiczne – czasami mogą być jedynym, co będzie dzieliło nas od nieszczęśliwego wypadku.

Reasumując, każdy z nas chce być bezpieczny w swoim samochodzie. Stosujemy zasadę ograniczonego zaufania na jezdni, ale jednocześnie sami musimy być godni tego, by inni mogli na nas polegać w przypadku ewentualnych problemów. Odpowiedzialny kierowca regularnie robi przegląd samochodu, sprawdza zużycie klocków oraz oleju, montuje czujniki parkowania i jest świadom swojej odpowiedzialności na jezdni.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button