ArtykułyPolecane

Czy warto kupić opony całoroczne?

Opony wielosezonowe to dla wielu kierowców nowość będąca rewolucją w branży oponiarskiej i samochodowej. Nie wielu już jednak pamięta czasy, kiedy zakup i montaż opon wielosezonowych nie był niczym nadzwyczajnym, a większość poruszających się wtedy po naszych drogach małych Fiatów oraz Polonezów była wyposażona właśnie w opony tego typu.

Opony wielosezonowe to dla wielu kierowców nowość będąca rewolucją w branży oponiarskiej i samochodowej. Nie wielu już jednak pamięta czasy, kiedy zakup i montaż opon wielosezonowych nie był niczym nadzwyczajnym, a większość poruszających się wtedy po naszych drogach małych Fiatów oraz Polonezów była wyposażona właśnie w opony tego typu.

Mimo wszystko temat opon całorocznych wzbudza skrajne emocje i jest powodem wielu dyskusji, wzbudza kontrowersje. Jedni twierdzą, że opona całoroczna to cudowny wynalazek, który stanowi rozwiązanie problemów z sezonową wymianą gum oraz ich przechowywaniem. Przeciwnicy tego rozwiązania dwoją się i troją udowadniając, że idealna opona na każde warunki nie istnieje. Co o tym myśleć?

Jak działają i czym są opony wielosezonowe?

Są to opony, które łączą właściwości oraz cechy opon letnich i zimowych. Należy pamiętać, że stanowią one kompromis i nigdy nie możemy od nich oczekiwać takiej sprawności i skuteczności w ekstremalnych warunkach jak od opon typowo letnich lub zimowych. Opona całoroczna musi radzić sobie na suchej nawierzchni, skutecznie odprowadzać wodę i utrzymać przyczepność na śniegu. W przypadku opon letnich budowa bieżnika umożliwia skuteczne odprowadzanie wody, głębokie i szerokie rowki sprawiają, że opona jest cicha, a twarda mieszanka gumy wykorzystana do jej produkcji skutecznie wydłuża jej żywotność.

Czy warto kupić opony całoroczne? 2

Opony zimowe posiadają znacznie węższe rowki w bieżniku, jednocześnie jest ich dużo więcej. Umożliwia to niejako „wgryzanie” się opony w śnieg, a miękka mieszanka gumy zapewnia większą przyczepność w niskich temperaturach.

Jeśli chodzi o opony całoroczne, to bieżnik łączy w sobie cechy obu tych opon. Względem opony zimowej nacięć jest znacznie mniej, a mieszanka gumy jest twardsza. Przez to opona może z większą trudnością utrzymywać przyczepność przy niskich temperaturach. Opona wielosezonowa nie będzie też tak skutecznie odprowadzać wody w warunkach letnich, będzie znacznie głośniejsza, a ponadto szybciej się zużyje niż komplet letnich.

Dla kogo opony całoroczne będą odpowiednie?

Ustaliliśmy już, że decydując się na opony całoroczne musimy liczyć się z pewnymi minusami ich użytkowania. Kto zatem może bez obaw się na nie zdecydować? Jest to produkt przeznaczony dla kierowców, którzy cenią sobie wygodę oraz dla tych, którzy poruszają się głównie po mieście oraz dla tych, którzy nie robią zbyt dużych przebiegów rocznych. Opon takich nie należy również traktować jako oszczędności. Na takich oponach jeździmy cały rok, więc dwa razy dłużej niż na sezonowych. Jak można się domyślić takie opony ulegną zużyciu blisko dwa razy szybciej.

Jeśli więc zależy nam na ułatwieniu sobie życia, nie mamy miejsca do przechowywania opon i nie jeździmy w długie trasy, to opony wielosezonowe mogą być dla nas dobrą alternatywą. W innych wypadkach lepiej jednak zastanowić się nad wyborem sprawdzonych w każdych warunkach opon sezonowych.

Szeroki wybór różnych opon znajdziecie Państwo w sklepie internetowym CentrumAuto.pl

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button