Auta elektryczne zapewniają komfort jazdy i niższe koszty eksploatacji niż w przypadku samochodów spalinowych. Wybierając model, warto sprawdzić zasięg i silnik, ale bardzo ważną kwestią jest duża bateria.
Spis treści
Dlaczego auta elektryczne są droższe od spalinowych?
Porównując ceny benzyny i prądu, zakup samochodu elektrycznego jest bardziej opłacalny niż spalinowego. Hybrydy są droższe od klasycznych, co na start utrudnia kierowcom jazdę ekologicznym modelem. Auta elektryczne są wciąż zbyt drogie, a największym kosztem eksploatacyjnym jest bateria. Zakup elektryka jest sporym wydatkiem, bo za Renault Twizy, trzeba zapłacić 33 900, a najtańsza wersja Renault Zoe kosztuje 89 900. Dużą popularnością wśród kierowców cieszy się Volkswagen Id, ale ceny zaczynają się od 191 490 zł.
Jeśli chodzi o najwyższej klasy modele, to cena Long Range zaczyna się od 254 990, a Porsche Taycan w najtańszym wariancie – 407 000 zł. Dla porównania nowy Mercedes-Benz można kupić już za 103 258 PLN. Wpływ na cenę ma wiele czynników, m.in.: wysoki koszt wytwarzania akumulatorów, osiągana prędkość maksymalna, pojemność baterii, elektronika, koszty produkcji. Choć Tesla obniżyła dość znacznie ceny, to wciąż samochód elektryczny jest niemal dwukrotnie droższy od spalinowego.
Na jakie awarie narażone są samochody elektryczne?
Samochody z silnikami elektrycznymi rzadziej ulegają awariom niż auta zasilane benzyną. Nie ma tu ryzyka uszkodzenia filtrów paliwa i układu wydechowego. Można też być spokojnym o podzespoły, ponieważ w elektrykach nie występują. Awarie zdarzają się rzadko, a jeśli wystąpią, na stronie mapaladowania.pl można znaleźć kontakt do doświadczonego serwisu zajmującego się naprawami elektryków.
Głównym podzespołem narażonym na usterki jest bateria. Za jej ładowanie odpowiada ładowarka, która wymaga diagnostyki i ewentualnej naprawy czy wymiany. Awarii może ulec silnik elektryczny. Ten ważny element w aucie poruszaj samochód, więc niekiedy występują problemy z układem chłodzenia oraz z elektroniką czy z innymi podzespołami. Usterkom ulega układ elektryczny, czyli oświetlenie, układ hamulcowy, systemy kontroli jazdy lub klimatyzacja.
Czy auto elektryczne wymaga konserwacji?
Samochód na energię elektryczną jest niezawodny, ale wymaga konserwacji. Regularne przeglądy są podstawą dla utrzymania pojazdu w nienagannym stanie i zminimalizowanie ryzyka awarii. Warto zwracać uwagę podczas jazdy na opony, pomimo tego, że auta elektryczne nie wymagają specjalnego ogumienia, to ich stan jest bardzo ważny. Elektryki mają wysoki moment obrotowy, co umożliwia napęd na tylnej osi. To prowadzi do większego zużycia ogumienia przy ruszaniu i ostrym przyspieszaniu.
Energia, która zasila silnik, oświetlenie, ogrzewanie pochodzi z baterii. Każda funkcja uruchamiana dodatkowo ma bezpośredni wpływ na szybsze wyładowanie akumulatora. Jeśli pojawia się problem z baterią, nie zawsze jest konieczność jej wymiany. Warto skonsultować się z mechanikiem, który potrafi ocenić jej stan. Niekiedy wystarczy ją odnowić albo wymienić pojedyncze moduły, co jest ekonomicznym wyjściem.
Jak często trzeba wymieniać baterię w aucie z napędem elektrycznym?
Bateria jest zaprojektowana do wieloletniego użytkowania. W nowym samochodzie nie ma potrzeby podejmować działań konserwacyjnych baterii. Niższa wydajność może pojawić się dopiero po kilkunastu latach eksploatacji, co zależy od modelu i jakości samochodu oraz polityki producenta. W większości samochodów możliwość ładowania prądem jest zaplanowana na 10-20 lat od wytworzenia. Po upływie tego czasu zestaw akumulatorów może wymagać wymiany, bo stracą na wydajności.
Proces nie odbywa się jednak z dnia na dzień, ale może trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Bardzo ważną kwestią jest ładowanie baterii i choć to prosta czynność, należy zachować środki ostrożności. Trzeba zablokować drzwi do pojazdu i zaciągnąć hamulec ręczny. Stacje ładowania można znaleźć na stronie https://mapaladowania.pl/blog/naprawa-samochodow-elektrycznych/, na której umieszczone są kolorowe oznaczenia. Zaznaczone punkty w Polsce i za granicą, są wyposażone w ładowarki do aut elektrycznych.
Dlaczego warto zamienić samochód z silnikiem spalinowym na elektryczny?
Koszty eksploatacji to jeden z powodów, dla którego warto przesiąść się z samochodu spalinowego na elektryczny. Kolejnym, który przemawia na korzyść elektryka to ekologia. Samochody zasilane prądem są przyszłością, z uwagi na ochronę środowiska. UE dąży do tego, żeby od 2035 roku po ulicach całej Europy jeździły tylko auta elektryczne i napędzane wodorem. Jest więc doskonała okazja, by kupić pojazd, który nie wytwarza szkodliwych substancji dla naszej planety.
Już teraz wiele miast udostępniło darmowe parkingi użytkownikom elektryków, co przynosi spore oszczędności w skali roku. Kierowcy nie chcą zrezygnować z klasycznych czterech kółek, z uwagi na niższe ceny od elektryków, ale pocieszający jest fakt, że producenci aut wypuszczają na rynek nowe modele o lepszych parametrach, mających większy zasięg, w bardziej przystępnych cenach. Można też wybrać tańszy wariant – używany.