Technika samochodowa

Akumulatory samochodowe – wszystko co warto o nich wiedzieć

W każdym samochodzie niezbędny jest akumulator. Jednak jak powszechnie wiadomo, nie każde urządzenie jest tak samo wydajne. Warto w związku z tym poznać podstawowe parametry dobrej ładowarki, by podczas zimy i mrozów zarówno auto jak również cała elektryka działała bez zarzutów. Co zatem wpływa na wydajność akumulatora i jak dbać o urządzenie zimą? Oto krótki poradnik.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora samochodowego?

Kupując nowy akumulator do samochodu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które poprawiają wydajność urządzenia. Co więcej pozwoli to na łatwy montaż. W każdym przypadku należy trzymać się wytycznych producenta.

AH i pojemność

To istotny parametr, który informuje o ilości energii nagromadzonej w urządzeniu. Im wskaźnik jest większy, tym rozrusznik może dłużej pracować. Producenci samochodów określają jasno w instrukcji, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne na prąd, jednak w przypadku braku wiedzy na ten temat, można wybrać baterię o pojemności większej max. o 10 procent.

Prąd rozruchowy

To parametr, który wskazuje maksymalną ilość prądu, jaki może wytworzyć akumulator podczas mrozu, kiedy silnik jest uruchamiany. Nowoczesne urządzenia wytwarzają już tak duże wartości, że nie trzeba się obawiać o niedoładowanie. Nie trzeba się przy tym martwić się o zbyt wysokie wskaźniki. Rozrusznik sam pobierze tyle energii, ile potrzebuje.

Brak konieczności obsługi

Nowoczesne akumulatory cechują się bezobsługowością. Nie trzeba dolewać wody destylowanej i monitorować jej zużycia. Co więcej, modele całkowicie hermetyczne nie posiadają żadnych korków i nakrętek niezbędnych do dolewania płynu. Warto również zaznaczyć, że tak skonstruowane baterie pracują w każdych warunkach, nawet do góry nogami.

Rozmiar ma znaczenie

Rzecz z pozoru banalna, jednak niezwykle istotna. Wybierając akumulator należy brać pod uwagę zarówno jego rozmiar, jak i kształt. Należy bowiem mieć na uwadze, że po podłączeniu całego osprzętu urządzenie musi zmieścić się pod maską. Tylko prawidłowo zamontowana bateria gwarantuje jej wydajność i bezpieczeństwo użytkowania.

Montaż i bieguny

Montaż baterii uzależniony jest głównie od producenta auta. Część z nich mocowana jest za pomocą stopki, inne wymagają specjalnej obejmy. Nie mniej istotne są również bieguny. Każdy bowiem posiada plus i minus, pod które należy podłączyć właściwe kable. Rynek jest bogaty w najróżniejsze rozwiązania, więc należy przed zakupem upewnić się, po której ze stron jest każdy z biegunów, by nie stanowiło to problemu podczas montażu.

Akumulatory samochodowe - wszystko co warto o nich wiedzieć 2
Zdjęcie pochodzi ze sklepu internetowego autoczescionline24.pl

Skąd wiadomo, kiedy należy wymienić akumulator w samochodzie?

Wraz z nadejściem chłodu warto monitorować stan akumulatora, by podczas porannego rozruchu nie spotkać się z nieprzyjemną niespodzianką. No właśnie. Jak poznać, że akumulator wymaga wymiany na nowy? O możliwościach baterii decyduje głównie jej wiek i zużycie. Pierwsze oznaki wyczerpania się urządzenia można dostrzec bez konieczności podłączenia go pod specjalistyczną aparaturę.

Pierwszym sygnałem, który powinien wzbudzić nasze obawy jest problem z uruchomieniem samochodu. Jeśli silnik kręci się, a auto nie chce odpalić można w takiej sytuacji podłączyć inne urządzenie i sprawdzić, czy wina leży po stronie baterii. Należy bowiem mieć na uwadze, że za taki stan rzeczy może odpowiadać inna usterka. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli silnik w aucie może pracować tylko po podłączeniu do zewnętrznego źródła prądu. To sygnał, że bateria jest całkowicie rozładowana i trzeba wymienić ją na nową. Kiedy urządzenie rozładowuje się samo i nie można odpalić auta to informacja, że ładowarka straciła już swoje możliwości. Warto jednak mieć na uwadze możliwość zwarcia, dlatego w takiej sytuacji najlepiej sprawdzić stan faktyczny u mechanika i podłączyć odpowiedni sprzęt. Zazwyczaj każdy samochód posiada również kontrolkę na panelu. Stąd podświetlony symbol baterii to znak, że czas na zakup nowego urządzenia.

Skąd wiadomo, kiedy należy wymienić akumulator w samochodzie?

Właściciele pojazdów często unikają dodatkowych wydatków, doładowując baterię. Jest to rozwiązanie tymczasowe. Jeśli bateria wymaga jakiegokolwiek zewnętrznego źródła prądu to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Czasem to wina akumulatora, czasem za sytuację odpowiada usterka lub czynniki zewnętrzne. Warto w związku z tym udać się do sprawdzonego mechanika, który oceni stan faktyczny.

Jak dbać o akumulator zimą?

Aby uniknąć problemów z uruchamianiem samochodu podczas chłodów, warto monitorować stan baterii. Oprócz kontroli w warsztacie, możne również samemu przedłużyć żywotność urządzenia. Co zatem wpływa na wydajność i żywotność baterii?

  • czyszczenie obudowy oraz biegunów ściereczką antystatyczną akumulatora,
  • czyszczenie klem z pomocą drobnego papieru ściernego,
  • zabezpieczenie elementów z pomocą wazeliny,
  • sprawdzanie stanu elektrolitu.

Warto również zaznaczyć, że jeśli auto przez dłuższy czas będzie stało nieużywane, warto wymontować akumulator i przechowywać go suchym i ciepłym miejscu. Zminimalizuje to ryzyko samoistnego rozładowania, co wpłynie również na jego żywotność.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button