Artykuły

Tanie samochody osobowe do 1000 zł – czy to się opłaca?

Tanie samochody osobowe do 1000 zł wydają się dość ciekawą, budżetową propozycją. Często bywa jednak, że nieuczciwi sprzedawcy nie podają nam powodu, dla którego cena auta jest tak niska. Na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać podczas zakupu takiego wozu?

W momencie, gdy widzimy cenę auta nieprzekraczającą 1000 złotych zapala nam się czerwona lampka. Z tym samochodem przecież musi być coś nie tak. Nie zawsze jednak jest to równoznaczne – wręcz przeciwnie. Niekiedy możemy zakupić prawdziwą perełkę w niezwykle przystępnej cenie, a jeśli pasjonujemy się renowacją aut – mamy możliwość całkiem sporego zarobku.

Niska cena auta do 1000 zł – z czego może wynikać?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na ostateczną cenę samochodu. Najważniejszymi z nich są ogólny stan techniczny, utrzymanie wnętrza i karoserii oraz historia wypadków.

Jeśli jedziemy obejrzeć samochód, którego cena nie przekracza 1000 złotych – możemy mieć pewność, że co najmniej jeden z tych elementów nie będzie na zbyt zadowalającym poziomie. Obawiać się powinniśmy wtedy, kiedy sprzedawca twierdzi, że wszystko z takim autem jest w porządku – dodaje Tomasz Wykowski z serwisu motoklub.pl.

Na co zwracać uwagę przy zakupie taniego auta?

Głównym kryterium, którym powinniśmy się kierować podczas zakupu taniego auta jest kwestia tego, czy opis sprzedawcy pokrywa się z rzeczywistością. W głowie musimy dokonywać kalkulacji – czy po zakupie będziemy musieli wykonywać naprawy? Jakie one będą? Ile wyniosą koszty?

Jeśli ostateczny bilans wydatków pokrywa się z tym, co chcemy wydać na samochód – kupujmy. Jednak w przypadku, gdy sprzedawca ukrył jakieś mankamenty pojazdu pomimo i tak niskiej ceny lub kiedy prawdopodobne wydatki kilkukrotnie przewyższają wartość pojazdu – zdecydowanie powinniśmy zastanowić się jeszcze raz. Więcej informacji znajdziesz na: https://motoklub.pl/sprzedaz-samochodu#Jak_okreslic_wartosc_samochodu

Czy kupując samochód osobowy do 1000 zł będziemy musieli dopłacać?

Krótko mówiąc – to zależy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy budżetowy samochód posiada jakieś mankamenty i jego stan nie będzie perfekcyjny. Najbardziej przystępnym rozwiązaniem jest wybieranie aut, których stan techniczny jest względnie zadowalający. Jeśli nie będziemy musieli dokonywać napraw, aby samochód w ogóle mógł wjechać na drogę – można to uznać za swego rodzaju sukces w wyborze.

W sytuacji, gdy karoseria i wnętrze pojazdu nie są dobrze utrzymane, ale silnik i wszystkie układy w aucie pracują poprawnie – zasadniczo nie musimy ponosić żadnych kosztów oprócz zakupu i opłat z tym związanych. Zdaje to egzamin jednak jedynie w sytuacji, kiedy nie zależy nam zbytnio na naszym komforcie podczas jazdy lub nie przeszkadza nam nieelegancki wygląd pojazdu z zewnątrz.

Kiedy powinniśmy zrezygnować z zakupu taniego wozu?

Mówiąc najprościej jak to tylko możliwe: kiedy przewody w aucie posklejane są taśmą izolacyjną, a światła i kołpaki przymocowane trytytkami powinniśmy od takiego auta uciekać najszybciej, jak to możliwe. Bowiem kupno takiego wozu oznaczałoby znacznie więcej wydatków i strat niż korzyści. Większość czasu prawdopodobnie samochód spędziłby w warsztacie, niż na drodze. A przecież nie po to kupujemy auto.

Drugą sytuacją jest taka, w której sprzedawca nie jest zbyt wylewny w przedstawianiu wad auta, a my na pierwszy rzut oka je widzimy, jak np. wymiana uszczelki pod głowicą. Taka postawa właściciela wozu sugeruje, że auto nie jest warte nawet tak niskiej ceny. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy – weźmy ze sobą znajomego lub przyjaciela, który wie nieco więcej na temat motoryzacji i mechaniki. Z pewnością będzie on w stanie doradzić nam odnośnie do stanu auta i jego wartości.

Renowacja i sprzedaż auta kupionego za grosze – czy to się opłaca?

Interesującym sposobem na zarobek jest kupno aut za grosze, renowacja i późniejsza ich sprzedaż. Zyski z takiego zajęcia mogą być całkiem spore. Warunkiem jest jednak tutaj odpowiedni wybór samochodu. Do renowacji nadają się bowiem tylko te, które posiadają solidny szkielet i większość fabrycznych części. Nie powinniśmy więc raczej decydować się na zakup aut po dużych wypadkach, gdzie cała konstrukcja została w dotkliwy sposób osłabiona.

Pamiętajmy więc o wymienionych kwestiach i szukajmy okazji. Przede wszystkim wystrzegajmy się oszustów i dokonujmy dokładnych oględzin samochodu. A nuż uda nam się zakupić egzemplarz wart znacznie więcej, niż początkowo zakładaliśmy?

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button