Technika silnikowaPolecane

Najpopularniejsze rodzaje pasków klinowych i ich zastosowanie

Paski klinowe wykorzystywane są w niemal każdej gałęzi przemysłu. To elementy niezbędne do działania wielu urządzeń i maszyn. Wśród wszystkich rodzajów pasów to właśnie pasy klinowe są najpopularniejsze. Razem ze sklepem EBMiA poznaj, jakie można wyróżnić paski klinowe i dowiedz się, do czego się je stosuje.

Jak działają paski klinowe?

Paski klinowe służą do przenoszenia momentu obrotowego z koła pasowego, które jest zlokalizowane na wale jednostki zasilającej, na koła pasowe urządzeń odbiorczych. Proces ten może nastąpić dzięki tarciu, wytwarzającemu się pomiędzy kołem pasowym a pasem. To zjawisko pozwala na wsuniecie pasa w koło pasowe, co sprawia, że straty energii ponoszone przez uślizg koła stają się bardzo niewielkie, a moment obrotowy ma szansę zostać przeniesiony.

Różne rodzaje pasków klinowych znajdziesz w sklepie EBMiA.pl

Najpopularniejsze rodzaje pasków klinowych i ich zastosowanie 1

Budowa pasków klinowych

Przekrój pasków klinowych ma kształt trapezu. Dzięki takiej budowie charakteryzuje się on dużą rozciągliwością, a także świetną trwałością. Pasek składa się z kilku różnych warstw. Pierwsza z nich to warstwa nośna, która wytwarzana jest ze stalowych lub poliamidowych linek, tworzących wzmocnienie. Następna to warstwa podatna, wykonywana z kauczuku albo gumy. Natomiast trzecia warstwa jest to warstwa tkaninowo-gumowa.

Warto wspomnieć również, że pasek klinowy może występować w dwóch opcjach: klasycznej albo uzębionej. Zarówno pierwsza, jak i druga dzieli się na paski o klasycznych profilach, paski wysokoprofilowe, paski zespolone oraz paski wysokoprofilowe i szerokoprofilowe z ciętymi bokami.

Najpopularniejsze rodzaje pasków klinowych i ich zastosowanie 2

Jak wyglądają paski klasyczne?

Klasyczne paski klinowe najczęściej wykorzystywane są w przemyśle, w budownictwie, ale również w rolnictwie. Składają się one z trzech warstw, z których pierwsza odpowiada za przenoszenie siły rozciągającej, dlatego też wykonana jest z nylonu lub stalowych linek. Druga z nich natomiast nazywana jest warstwą trącą, a jej zadaniem jest zmniejszanie poślizgu występującego na kole pasowym. Z kolei trzecia warstwa, czyli warstwa kryjąca odpowiada za ochronę paska przed uszkodzeniami i utratą trwałości.

Czym charakteryzują się paski uzębione?

Jeśli chodzi natomiast o uzębione paski klinowe, najczęściej stosuje się je w urządzeniach, które pracują pod dużym obciążeniem, a także z wysokimi prędkościami obrotowymi. Ich uzębienie, które występuje na zewnątrz i wewnątrz, powoduje zwiększenie elastyczności – szczególnie na powierzchniach bocznych. Pomaga także zmniejszyć wewnętrzne tarcie, pojawiające się w warstwie ściskanej. Dzięki temu odporność zmęczeniowa materiału może być dużo większa, co przyczynia się do możliwości przenoszenie jeszcze większych obciążeń niż w przypadku klasycznych pasków klinowych. Ponieważ paski uzębione są bardzo trwałe i odpowiednie do pracy z wąskimi kołami pasowymi, bardzo często używa się ich w motoryzacji.

Najpopularniejsze rodzaje pasków klinowych i ich zastosowanie 3

Artykuł przygotował sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący elementy mechaniczne takie jak łańcuchy, paski klinowe, koła zębate, bądź koła pasowe.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button