Artykuły

Kiedy nie unikniesz wezwania pomocy drogowej?

Rozpoczęły się wakacje, a to oznacza wzmożony ruch na trasach prowadzących do znanych regionów wypoczynkowych w kraju. Od lat okres ten charakteryzuje się większą liczbą wypadków drogowych, a wysokie temperatury, nieprawidłowe przygotowanie pojazdu lub pech sprawiają, że pojawia się też sporo usterek, jakie mogą zaskoczyć nas w drodze na wyczekiwany urlop. Niektóre z nich uda się usunąć na miejscu, jednak część wymagać będzie dłuższego pobytu samochodu w warsztacie, nie mówiąc o pojazdach, które uczestniczyły w stłuczce i nie są zdolne do dalszej jazdy. W takich sytuacjach niezbędne jest wezwanie pomocy drogowej.

Wypadek lub usterka – holowanie i inne usługi

Usług z zakresu pomocy drogowej oferowanych na rynku jest bardzo wiele, a przedsiębiorstwa zajmujące się tego rodzaju działalnością dopasowują je do najczęściej występujących problemów, z jakimi muszą mierzyć się kierowcy. Dlatego też holowanie samochodów nie jest jedyną z nich. Zanim jednak zadzwonimy do ubezpieczyciela lub najbliższej firmy oferującej takie rozwiązania, warto sprawdzić co może być przyczyną i czy samodzielnie nie da się temu zaradzić.

Wiele problemów wynika z niewłaściwego przygotowania pojazdu – nieuzupełnienie płynów, niesprawdzenie stanu opon czy akumulatora mogą skutkować problemami nie tylko na długich, ale i codziennie pokonywanych trasach. Stosunkowo szybko uporamy się z nimi samodzielnie lub z pomocą innych kierowców – odpalając pojazd awaryjnie dzięki przewodom rozruchowym czy zmieniając koło na zapasowe. Nie wszyscy jednak posiadają takie umiejętności, a w środku nocy lub w słabo zaludnionych miejscach odpada możliwość skorzystania z uprzejmości przejeżdżających osób. Firmy zajmujące się pomocą drogową proponują m.in. wykonywanie tego typu czynności na miejscu, co pozwala na szybki powrót na trasę.

Kiedy nie unikniesz wezwania pomocy drogowej? 2

W przypadku poważniejszych usterek, których źródła nie potrafimy ustalić, przydatna może się okazać usługa naprawy na miejscu. W takiej sytuacji mechanicy firmy wezwanej do rozwiązania problemu oceniają stan pojazdu i szukają źródła awarii, a jeśli nie wymaga ona użycia specjalistycznego sprzętu warsztatowego, sprawnie pozbywają się jej. Natomiast w przypadku auta niezdolnego do dalszej jazdy lub w wyniku specyficznych zniszczeń pozbawionego dowodu rejestracyjnego na czas ich usuwania, nie pozostaje nic innego, jak wezwanie lawety i przetransportowanie go do najbliższej placówki, w której przeprowadzone zostaną prace.

Pomoc daleko od miejsca zamieszkania

W okresie letnim często decydujemy się na dalekie wypady z rodziną. Kilkaset kilometrów przebytych samochodem w ciągu dnia jest jednak obciążające zarówno dla pojazdu, jak i jego kierowcy. Stłuczka lub awaria pojawiająca się bliżej celu takiej podróży niż naszego miejsca zamieszkania może zepsuć dalsze plany, jeżeli nie byliśmy przygotowani na taką ewentualność. Obecnie pomoc drogowa dostępna 24 h na dobę jest na szczęście na tyle popularna, że znajdziemy ją w niemal każdym mieście. Samo dotarcie przedstawiciela firmy nawet na autostradę, nie powinno więc trwać zbyt długo – w zależności od tego, gdzie doszło do usterki, może to być zaledwie 20 minut, czasami jednak czas ten wydłuża się do ponad godziny (wiele zależy również od sytuacji na drodze).

Największym problemem w takich przypadkach jest brak funkcjonalnego pojazdu. Tutaj z pomocą przychodzą samochody zastępcze. Jeżeli doszło do wypadku spowodowanego przez innego kierowcę, możemy na tej podstawie otrzymać dostęp do auta zastępczego, którego koszty pokrywa OC sprawcy. Nasz ubezpieczyciel w przypadku awarii lub stłuczki z naszej winy zapewni nam taki samochód wyłącznie, jeśli wykupiliśmy odpowiedni pakiet z AC albo Assistance. Nie ma wtedy znaczenia, czy znajdujemy się w pobliżu Szczecina, czy w niewielkiej wsi w innym rejonie kraju – auto zostanie dowiezione we wskazane miejsce. Brak rozszerzonego ubezpieczenia poskutkuje natomiast koniecznością samodzielnego szybkiego znalezienia oferty wynajmu krótkoterminowego czy też innej opcji, która pozwoliłaby na kontynuację urlopu do czasu zakończenia prac naprawczych.

Koszty pomocy drogowej

W przypadku kosztów związanych z uzyskaniem pomocy w razie awarii lub wypadku na drodze, wybrane przez nas ubezpieczenie również ma bardzo duże znaczenie. Udzielana w jego ramach autopomoc dotyczy konkretnych czynności, za które należność pokryje ubezpieczyciel. Dlatego warto sprawdzić przed udaniem się na wakacje, co dokładnie obejmuje umowa i ewentualnie poszerzyć pakiet. Koszty ograniczą się wtedy do płaconej przez nas składki. Oczywiście możemy także skorzystać z usług tego rodzaju bez pomocy firmy ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji mamy pełną dowolność w wyborze przedsiębiorstwa, jednak za wszystko płacimy z własnej kieszeni. Zazwyczaj będziemy w stanie szybko znaleźć potrzebną usługę w zadowalającej cenie. Należy przy tym pamiętać, że holowanie objęte jest stawką kilometrową, która w zależności od odległości może się zmieniać (im dalsza trasa, tym cena za kilometr korzystniejsza).

Przygotowując się do urlopowego wyjazdu samochodem, zadbajmy o to, aby pojazd był w dobrym stanie technicznym. Przyjrzyjmy się też naszej polisie ubezpieczeniowej, a także sprawdźmy, w jakich miastach w pobliżu trasy przejazdu, świadczone są całodobowe usługi pomocy drogowej oraz rozeznajmy się w ich cenach. Profesjonalną pomoc drogową w pełnym zakresie można znaleźć na tej stronie. Kiedy dojdzie do nieprzewidzianej awarii lub stłuczki oszczędzi nam to stresu oraz pieniędzy. Przede wszystkim jednak dbajmy o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button