Tuning

Czy warto okleić swój samochód – najważniejsze informacje o car wrappingu

Istnieje sporo sposobów na to, aby odświeżyć wygląd auta, którym się poruszamy. Część z nich jest droga, ale niektóre charakteryzują się bardzo niskim nakładem kosztów, względem uzyskanych efektów. Jak niedrogo odświeżyć wygląd swojego samochodu? Jak nadać mu duszę i specyficzny wygląd, którym będzie się wyróżniać? Jest na to kilka sposobów, a jednym z nich jest car wrapping.

Car Wrapping – co i dla kogo to jest?

Jest to metoda, którą stosuje się w renowacji i ozdabianiu auta. Jest to niedrogi zabieg, pozwalający w łatwy sposób okleić czterokołowca specjalistyczną folią, w dowolny sposób modyfikując jej wygląd. Poza wykorzystywaniem Car Wrappingu w tworzeniu ciekawych, charakterystycznych edycji wyglądu auta, jest on również świetnym nośnikiem reklamowym.

Rodzaje folii do car wrappingu

Na rynku istnieją trzy rodzaje folii: wylewane, polimerowe i monomerowe. Pierwsza z nich jest przeznaczona do permanentnej zmiany wyglądu samochodu. Dzieje się tak, ponieważ w procesie tworzenia folii wylewanej nie powstają na niej naprężenia, przez co jej elastyczność zwiększa się do maksimum. Przy modyfikacji auta, folia przystosowuje się do pojazdu, wchodząc we wszystkie wklęsłości i wypukłości, przez co tworzywo zostaje w tym miejscu na stałe.

Czy warto okleić swój samochód - najważniejsze informacje o car wrappingu 2

W przypadku chęci oklejenia auta na dłuższy (ale nie na stałe!), bądź średni czasu, warto wybrać folię polimerową. W tworzeniu folii nie występuje zbyt dużo naprężeń na jej powierzchni, przez co idealnie nadaje się do obklejenia auta na dłuższy czas, np. do stworzenia reklamy, która wraz z eksploatacją nie będzie zmieniać swoich właściwości. Dzięki niewielkiej ilości naprężeń na tworzywie, jest ona w stanie przystosować się do wypukleń i nierówności, wynikającej z budowy karoserii.

Ostatnim rodzajem folii są monomerowe. O ile w przypadku dwóch poprzednich zmiana jest długotrwała bądź stała, o tyle w tym przypadku jest to najczęściej obklejenie auta na krótki okres czasu. Nie jest to folia elastyczna, a położenie jej na elementy, które nie charakteryzują się płaską powierzchnią. Dzieje się tak z powodu naprężeń, które powstają w trakcie produkcji na folii.

Zalety Car Wrappingu – po co to robić?

Jak widać, różnorodność materiałów, które można wykorzystać do Car Wrappingu (https://autoklinikapoznan.pl/oferta/oklejanie-samochodow-wrapping/) umożliwiają kilkanaście rozwiązań, z których każda umożliwia modyfikacje i odświeżenie wyglądu samochodu stosunkowo niskim kosztem na różny okres czasu. Car Wrapping stał się również jednym z częściej wybieranych motywów reklamowych, zarówno przez małe przedsiębiorstwa, oklejające samochody osobowe, jak i te duże, których umowy opiewają na oklejanie autobusów linii podmiejskich czy tirów.

Poza estetyką, istnieje jeszcze jedna bardzo ważna cecha oklejania samochodu – folia, poza poprawieniem wyglądu, chroni lakier, który okrywa karoserię auta. Czynniki zewnętrzne, które wpływają na żywotność i estetykę tego elementu, takie jak opady atmosferyczne, sól na drodze zimą, duże nasłonecznienie czy żwir, uderzający w różne elementy podczas jazdy, mają ograniczone działanie na oryginalny lakier, chroniący wnętrze auta przed warunkami z zewnątrz.

Zobacz również inne ciekawe informacje w temacie: Oklejanie samochodu

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button