Artykuły

Letnie opony w zimę – czy ma to sens?

Niemal każdy kierowca czy właściciel samochodu w naszej strefie klimatycznej ma świadomość, że na okres zimowy warto wymienić opony na zimowe. Mimo iż w polskich przepisach drogowych nadal w 2021 roku nie ma zapisu nakazującego zmianę ogumienia, jest to zdecydowanie zalecane. Letnie opony w zimę – czy to ma sens? Przeczytaj, dlaczego wymiana opon z letnich na zimowe lub całoroczne jest uzasadniona, kiedy zmienić opony na zimowe i jakie opony warto wybrać.

Bezpieczna jazda w niskich temperaturach

Letnie opony mają zwykle konstrukcję dedykowaną do dróg suchych lub wilgotnych, po lub w trakcie opadów deszczu. Bieżnik nie jest specjalnie profilowany, by radzić sobie ze śniegiem czy lodem. Również mieszanka gum, z której są wykonane, doskonale sprawuje się nawet w wysokich temperaturach, natomiast gdy spadną one poniżej określonego poziomu, guma traci swoją elastyczność i inne pożądane właściwości. Dlatego najlepszy moment, kiedy zmienić opony na zimowe jest wtedy, gdy w godzinach użytkowania pojazdu temperatury są niższe niż około 7-10 stopni Celsjusza. Z zasady lepiej zrobić to zbyt wcześnie, niż za późno. Wymianę opon na zimówki zaleca się zwykle jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu.

Jak zachowują się letnie opony w zimie?

Właściciele samochodów użytkujących je przede wszystkim w dużych miastach mogą uważać, że wymiana opon na zimowe nie ma większego sensu, bo i tak nie jeżdżą po zaśnieżonych czy oblodzonych drogach. Czy letnie opony w zimie mają sens? Sprawdź:

Letnie opony w zimę - czy ma to sens? 2

Nie decydując się na wymianę opon na zimowe, trzeba mieć na uwadze, że z samochodu w bezpieczny sposób można będzie korzystać jedynie przy typowo jesiennych słonecznych warunkach panujących na drodze. Każde załamanie pogody powoduje rosnące ryzyko, zmniejszoną przyczepność kół i problemy z kontrolą pojazdu bez względu na rodzaj napędu.

A może opony całoroczne?

Pewnym kompromisem pomiędzy oponami letnimi i zimowymi są opony całoroczne, M+S. Nie da się ukryć, że będą one lepsze niż letnie opony w zimę, głównie z powodu:

  • mieszanki gum użytych do produkcji niezmieniającej radykalnie właściwości przy niższych temperaturach,
  • bieżnikowi dostosowanemu również do trudniejszych warunków drogowych,
  • optymalnej elastyczności,
  • krótszej drogi hamowania na zaśnieżonej drodze.

Oczywiście rozwiązanie takie ma także szereg wad, jednak jest chętnie wybierane przez wielu kierowców chcących zaoszczędzić.

Co jeszcze warto wiedzieć o oponach letnich i zimowych?

Chcesz wiedzieć więcej o wymianie opon, doborze najlepszych rozwiązań i bezpieczeństwie jazdy? Odwiedź bloga Wulkanista.pl, by poznać porady specjalistów, przeczytać ciekawe artykuły i newsy ze świata opon i motoryzacji. Dzięki Wulkaniście będziesz wiedzieć najlepiej, jakie opony warto mieć na felgach.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button