Artykuły

Jaki kask motocyklowy wybrać? Cenne wskazówki

Dobór kasku motocyklowego nie powinien być uzależniony od jego wyglądu. Należy na to zwracać uwagę na samym końcu. Najpierw bierze się pod lupę jego materiał wykonania oraz bezpieczeństwo i komfort użytkowania. W końcu kask ma ochraniać głowę przed poważnymi urazami, a zarazem gwarantować wygodną jazdę. Czasami na motocyklu spędza się długie godziny, więc warto zadbać o to, aby był to kask z najwyższej półki.

Wybór modelu pochodzącego od uznanego producenta i spełnianie wyznaczonych norm

Kask motocyklowy to obowiązkowe wyposażenie każdego motocyklisty. Z tego względu powinien pochodzić od uznanego producenta. W ten sposób niweluje się ryzyko popełnienia błędu i trafienia na podróbki. Lepiej wydać więcej pieniędzy na solidną i bezpieczną konstrukcję, niż oszczędzać na zakupach i obawiać się o własne zdrowie, a nawet życie. Kaski motocyklowe muszą spełniać ściśle wyznaczone normy, które są zatwierdzone przez Unię Europejską. Chodzi tutaj o normę ECE 22.05, lecz już od 2023 roku kaski przeznaczone do jazdy motocyklem będą podlegać normie ECE 22.06. Kluczem do sukcesu jest zakup homologowanego sprzętu. Informacje na temat homologacji można znaleźć na pasku oraz skorupie.

Rozmiar kasku ma bardzo duże znaczenie

Nie da się ukryć, że rozmiar kasku motocyklowego ma ogromne znaczenie. Dobór kasku należy rozpocząć od dokładnego zmierzenia obwodu głowy. Najlepiej zaangażować w to osoby trzecie, dzięki czemu pomiary będą wykonane dokładnie i bez żadnych błędów. Pomiaru dokonuje się tuż nad uszami. Tak dobrany sprzęt powinien spełniać indywidualne oczekiwania motocyklistów, chociaż zaleca się go przymierzyć jeszcze przed zakupem. Istnieje wtedy stuprocentowa pewność, że kask będzie dopasowany do wymiaru i kształtu głowy użytkownika. Ma to niebagatelny wpływ na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Eksperci zalecają również zakup kasków wyposażonych w nowoczesne systemy, np. przeciw parowaniu szybki lub z przeciwsłoneczną blendą. Doprowadzi to do tego, iż kask będzie mógł być wykorzystywany przez cały rok.

Kaski motocyklowe – na jakie rodzaje można je podzielić?

Podjęcie ostatecznej decyzji może być dość czasochłonne, ponieważ kaski motocyklowe dzielą się na wiele różnych rodzajów. Wśród najbardziej popularnych znajdują się:

  • kaski integralne – zdecydowanie najbardziej uniwersalne rozwiązanie, w którym nie znajdzie się żadnych ruchomych części. Ich charakterystyczną cechą są aerodynamika oraz twarda wyściółka. Przeznaczone dla motocyklistów specjalizujących się w jeździe sportowej,
  • kaski otwarte – dedykowane do nieco spokojniejszej jazdy, np. na skuterze. Gwarantują maksymalny komfort termiczny zwłaszcza w przypadku dużych upałów. Nie posiadają części szczękowej,
  • kaski szczękowe – dbają o podwyższony komfort poruszania się na motocyklu. Sprawdzą się podczas jazdy miejskiej, jak i terenowej,
  • kaski modułowe – łatwo dopasowuje się je do indywidualnych wymagań użytkowników. W dowolnym momencie można zdemontować część szczękową.

Jak widać wybór kasku motocyklowego jest uzależniony od planów i preferencji motocyklistów. Warto wziąć pod lupę wszystkie dostępne opcje, aby nie przeoczyć żadnego ciekawego modelu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button