Artykuły

Jak przechowywać i wymieniać opony przed sezonem letnim?

Zadbane auto to niezawodne auto. I choć do wiosny zostało jeszcze trochę czasu, już teraz warto pomyśleć o odpowiednim wejściu w nowy sezon. O czym należy pamiętać?

Przygotuj swoje auto na nadchodzący sezon

Po sezonie zimowym dobrze jest sprawdzić stan podwozia. Warto także wymienić płyny eksploatacyjne, odświeżyć wnętrze auta czy też zamontować nowe wycieraczki. Jeżeli jeździmy na ogumieniu sezonowym, konieczna będzie również wymiana opon na modele letnie. Z takiej usługi możemy skorzystać w profesjonalnym warsztacie wulkanizacyjnym. To jednak wiąże się z koniecznością zarezerwowania wizyty, a w szczycie sezonu z długim terminem oczekiwania. Alternatywą są cieszące się coraz większą popularnością usługi dostawy z montażem, gdzie wymiana opon odbywa się w wybranym przez nas miejscu i czasie.

Dlaczego wymiana opon jest tak istotna? Modele sezonowe są projektowane do jazdy w różnych warunkach. Wersje zimowe nie będą spełniały swojej roli latem. Przy temperaturach utrzymujących się powyżej 7oC bieżnik będzie się bardzo szybko ścierać, wydłuży się droga hamowania, a także znacznie zmniejszy przyczepność pojazdu. Dlatego, by zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, pamiętajmy, aby w porę odwiedzić serwis oponiarski.

Zadbaj o ogumienie zimowe

Po wizycie u wulkanizatora nie chowajmy od razu swoich zimówek do piwnicy bądź garażu. Niezależnie od tego, czy wymieniamy tylko opony, czy całe koła, musimy wpierw przygotować je do przechowywania. By służyły nam jak najdłużej, w pierwszej kolejności należy pozbyć się zalegających na nich zanieczyszczeń. Warto także je zakonserwować odpowiednimi środkami. Ważne jednak, by wykorzystać do tego profesjonalne preparaty, które nie wejdą w reakcję z gumą.

Jak przechowywać i wymieniać opony przed sezonem letnim? 2

Równie istotne są warunki, w jakich ogumienie będzie składowane. Właściwe przechowywanie opon znacznie wydłuży ich żywotność oraz da gwarancję, że zachowają one swoje właściwości. Powinny one znajdować w dobrze wentylowanym, zacienionym miejscu. Wystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych bardzo szybko skruszeją, gdyż promieniowanie UV przyspiesza proces utleniania się gumy. Kluczowa jest także temperatura – nie powinna przekraczać 25oC, a w pobliżu nie mogą znajdować się źródła ciepła, jak piec czy kocioł grzewczy. W przypadku, gdy nie mamy miejsca, w którym możemy składować nasze opony w czasie sezonu letniego, większość serwisów wulkanizacyjnych za niewielką opłatą weźmie je w depozyt.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button