Artykuły

Jak dokonać wyboru haka holowniczego?

Hak holowniczy, stanowi ważną część wyposażenia każdego samochodu, który przydatny może być w różnych sytuacjach. Jest on bowiem konieczny, nie tylko w czasie podróżowania wraz z przyczepką, ale też podczas transportowania awaryjnego samochodu. Jak dokonać wyboru odpowiedniego haka holowniczego?

Jaki hak do holowania powinniśmy wybrać?

Najważniejszą kwestię podczas dobierania właściwego haka holowniczego, stanowić będzie jego właściwe dopasowanie do modelu posiadanego auta. Przykładowo haki holownicze Audi, mogą być zupełnie inne, aniżeli do reszty modeli samochodów.

Typ zaczepu, winien być kompatybilny z wybraną wersją podwozia, jak i technicznymi warunkami, które determinowane są przez rok wyprodukowania samochodu. Nie bez znaczenia, będą także możliwości zamontowania haka, do których zwykle wykorzystywane są fabrycznie otwory. Komfort i bezpieczeństwo jazdy wraz z hakiem holowniczym, zależne będą ponadto od rodzaju napędu, czy też od zmian dokonanych w zakresie konstrukcji auta. Dokonując przeglądu dostępnych modeli haków, warto też brać pod uwagę kwestie estetyki.

Haki holownicze – rodzaje

Z uwagi na budowę, możemy wyróżnić trzy typy haków do holowania. Najstarsze rozwiązanie, stanowią montowane na stałe elementy. Takich haków, nie da się zdemontować, dlatego nie cieszą one zbytnią popularnością.

Większość kierowców, decyduje się na zamontowanie nowszego typu haków, gdyż zależnie do indywidualnych potrzeb, istnieje opcja swobodnego zdemontowania takiego urządzenia. Powszechnie stosowane są haki, które montuje się przy pomocy śrub, jak i te mające system do automatycznego wypięcia. Specjalny zapadkowy system w automatycznych hakach, znacząco ułatwia zdemontowanie – wystarczy, iż odepnie się koniec haka i to w kilka sekund.

Niewątpliwie, znacznie tańsze będą typy haków, które mają kulę wraz z dokręcanymi śrubami. Warto zauważyć jednakże, iż nie jest to praktyczne rozwiązanie, gdyż celem montażu kuli, konieczne są właściwe narzędzie i manualne umiejętności. Dla kierowców często korzystających z haka, najlepszą opcją będzie trochę droższy hak do holowania z tak zwanym automatem. Do zamontowania i zdemontowania tego typu haka, nie potrzebujemy żadnych narzędzi, a czynności związane z montażem, są szybkie i proste.

Dobre rozwiązanie, to również składane haki holownicze, które są niezwykle wygodne podczas użytkowania. Haki tego rodzaju montuje się w fabrykach, podczas produkowania aut, zatem należy je zamówić razem z samochodem. W chwili, gdy hak nie będzie używany, możemy go umieścić pod zderzakiem, a jeżeli pojawi się taka potrzeba, wystarczy poruszyć dźwignią umieszczoną w bagażniku i automatycznie hak wysunie się na zewnątrz.

Czy należy zgłosić zamontowanie haka do jakiejś instytucji?

Należy pamiętać, iż po montażu haka holowniczego, musimy udać się do diagnostycznej stacji celem wprowadzenia wpisu do dowodu rejestracyjnego. Powinien się w nim znaleźć napis: pojazd, który przystosowany jest do ciągnięcia przyczepek.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button