Artykuły

Ile kosztuje złomowanie samochodu?

Dla osób, które nigdy wcześniej nie złomowały samochodu może się to wydać zaskakującym faktem, ale za zezłomowanie pojazdu nie musimy płacić. Jest wręcz przeciwnie! To stacja demontażu zapłaci Ci za oddanie auta na złom. Przeczytaj więcej o tym jak przebiega złomowanie pojazdów i z czym wiąże się ten proces.

Czy złomując pojazd nie trzeba zapłacić za jego kasację?

Za przeprowadzenie kasacji na legalnym auto złomie nic nie zapłacisz. Zrealizowanie demontażu pojazdów jest usługą, za którą to złomowisko wypłaci Ci należne środki w zależności od aktualnych stawek i masy własnej pojazdu. W odniesieniu od tego jak wygląda aktualny cennik złomowania aut – wypłacane są odpowiednie kwoty za każdy kilogram złomu samochodowego.

Zazwyczaj możemy zgłosić się wcześniej do firmy prowadzącej usługi złomowania i zapytać telefonicznie o bieżące ceny skupu wraków. Poznamy w ten sposób nie tylko stawki cenowe, ale szczegółowe warunki odkupienia pojazdu przez złomowisko.

Warto wiedzieć, że prócz samej kasacji, z procesem złomowania może wiązać się poniesienie pewnych kosztów, ale nie dotyczą one samego procesu demontażu, a wyrejestrowania samochodu w Urzędzie oraz ewentualnego przetransportowania auta na teren szrotu.

Ile kosztuje złomowanie samochodu? 2

Koszt zamówienia lawety

W sytuacji, gdy jesteś właścicielem auta, które nie może poruszać się samodzielnie, będziesz zmuszony jakoś dostarczyć pojazd do firmy złomującej samochody. Na to nie zawsze warto porywać się własnymi siłami i np. decydować się na holowanie za pomocą linki, czy przejazd zepsutym (często bez ważnego badania technicznego) autem po drogach publicznych.

By przetransportować auto na złom zdecydowanie warto użyć do tego profesjonalnej lawety. Umożliwi to bezpieczny i bezproblemowy transport auta, a także pozwoli uchronić się przed ewentualnymi mandatami.

Za zamówienie lawety z firmy zewnętrznej trzeba byłoby zapłacić nie małe pieniądze. Przedsiębiorstwa udzielające usług pomocy drogowej i holowania lawetą mają zwykle „słone” stawki za każdy kilometr transportu. Ale jest sposób na to, by móc uniknąć tych opłat!

Ile kosztuje złomowanie samochodu? 3

Możesz uzyskać bezpłatny transport!

Decydując się na zrealizowanie kasacji na stacji demontażu pojazdów, która ma w swojej ofercie darmowy odbiór zepsutego auta za pomocą lawety, możesz sporo zaoszczędzić. By zachęcić do korzystania z usług swoich klientów, wiele auto złomów proponuje nieodpłatny dojazd po niesprawne pojazdy. Często można nawet zamówić opcję odbioru auta z dowolnego adresu – czyli w praktyce prosto spod Twojego domu.

Koszty wyrejestrowania pojazdu

Opłaty, które poniekąd są nierozłączne ze złomowaniem to te, które będziesz musiał ponieść składając wniosek o wyrejestrowanie auta w Urzędzie. Wydziały Komunikacji pobierają opłatę skarbową w wysokości 10 zł (w 2023 roku) za wydanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu. Możesz jej dokonać dokonując płatności w kasie Urzędu lub za pomocą przelewu bankowego.

Ile kosztuje złomowanie samochodu? 4

Złomowanie auta może przynieść Ci zysk

Jak więc można zauważyć – oddanie starego samochodu do złomowiska może nieść ze sobą korzyści finansowe. Sprzedaż wraku pojazdu na złom będzie wiązać się z mniejszą lub większą gratyfikacją finansową, w zależności od regionu, w którym zlecamy złomowanie, a także od konkretnej, wybranej przez nas stacji kasacji pojazdów.

Ceny za złomowanie auta

Konkretne ceny za kg masy złomowanego auta nie są stałe. Stawka skupu potrafi się różnić nawet w perspektywie czasowej kilku dni. Dlatego zwyczajowo, mało która firma dysponuje stałym cennikiem, a informacja o aktualnych cenach jest udzielana klientowi telefonicznie.

Często przedsiębiorstwa świadczące usługi złomowania dają możliwość klientom dokonania bezpłatnej wyceny przez telefon. To wygodne rozwiązanie, które przeważnie realizowane jest podczas krótkiej rozmowy telefonicznej. Pracownik działu handlowego pyta się o kilka informacji związanych z pojazdem, a następnie przedstawia proponowaną wartość odkupu.

Biorąc pod uwagę, że kompletny pojazd średniej wielkości waży około 1000 – 1200 kg, a cena złomowania waha się od kilkudziesięciu groszy do złotówki za kg, przekazanie samochodu do recyklingu może być całkiem opłacalne.

Sprzedaż na auto skupie

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, który oprócz surowców, z których jest zbudowany, przedstawia jeszcze jakąś wartość (np. w postaci części samochodowych, które można zdemontować), możesz się także zastanowić nad ofertą skupu aut. Istnieje całkiem sporo firm zajmujących się odkupowaniem używanych samochodów od klientów, które później rozbierają na części.

W licznych przypadkach może się okazać, że otrzymasz więcej na specjalistycznym skupie niż wtedy, gdy po prostu zdecydujesz się zezłomować pojazd. Warto więc to sprawdzić!

Propozycja auto skupów może być też atrakcyjna nawet dla posiadaczy samochodów w kiepskim stanie technicznym. Bywa tak, że samochody demontowane są na części blacharskie, z których można odzyskać sprawne podzespoły, gotowe do dalszej sprzedaży. Gdy uszkodzeniu uległ np. silnik samochodu, wcale nie wyklucza to możliwości sprzedaży takiego auta poprzez skup.

Zwrot składki OC

Osobom, które zezłomują i wyrejestrują samochód przysługuje również możliwość legalnego wypowiedzenia polisy OC. Gdy masz już dokument potwierdzający wyrejestrowanie samochodu możesz zwrócić się do swojego ubezpieczyciela i zakończyć ubezpieczenie. Otrzymasz wtedy zwrot nadpłaconej składki za jej niewykorzystany okres.

Jeśli dokonałeś wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji możesz to zrobić bez żadnych konsekwencji ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja ta  znana jest z wlepiania srogich kar kierowcom nieopłacających OC, ale w sytuacji legalnego złomowania i zgłoszenia tego faktu w Urzędzie, możesz to zrobić zgodnie z prawem.

Ile kosztuje złomowanie samochodu? 5

Pamiętaj, aby dopełnić wszystkich formalności

Sprzedaż pojazdu na skupie oraz kasacja to całkiem proste do przeprowadzenia procesy. By zrobić to szybko i sprawnie skompletuj wcześniej wszystkie niezbędne dokumenty. Gdy chcesz zezłomować samochód zabierz ze sobą Dowód Rejestracyjny, Kartę Pojazdu, Tablice Rejestracyjne auta oraz własny dokument tożsamości (Dowód osobisty lub Paszport).

Te same dokumenty będą Ci potrzebne do złożenia wniosku o wyrejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji. Powinieneś tam jeszcze zabrać Zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do recyklingu (które otrzymasz ze złomowiska) i kwit potwierdzający płatność OC ważny na dzień złomowania.

Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości możesz zwrócić się o pomoc do pracowników auto złomu, któremu zleciłeś dokonanie kasacji. W fachowej firmie personel jest odpowiednio przeszkolony do tego, aby móc udzielać klientom wszystkich potrzebnych informacji i rozwiązywać ich ewentualne problemy czy trudności z jakimi wiąże się złomowanie.

Opracowanie artykułu: firma Auto-House, lider branży auto złomu na Śląsku.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button