Artykuły

Czym jest kosmetyka samochodowa i na czym polega?

Kosmetyka samochodowa, zwana inaczej auto-detailingiem, jest niezwykle ważna dla właścicieli samochodów. Nie tylko wpływa na wysoki poziom estetyki i czystości samochodu. Auto-detailing zwiększa również odporność elementów konstrukcyjnych pojazdu, dzięki czemu samochód przez dłuższy czas będzie wyglądał świetnie, a jego wartość będzie wyższa. Jeśli chcesz zadbać o swój samochód i rozpocząć przygodę z auto-detailingiem, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

Auto detailing, a zwykłe mycie samochodu

Auto-detailing od zwykłego mycia samochodu różni się tym, że obejmuje on szereg zabiegów, które nie tylko wyczyszczą auto z zabrudzeń, ale również zabezpieczą je przed uszkodzeniami. Składa się na nie m.in polerowanie, usuwanie rdzy, renowacja elementów, woskowanie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne dopasowane do potrzeb i rodzaju samochodu.

Elementy dobrego auto-detailingu

Istnieją dwa podstawowe elementy dobrego auto-detailingu. Pierwszym z nich są narzędzia i akcesoria wysokiej jakości, takie jak np. gąbki, ściereczki, pasty do polerowania, szczotki czy mopy. Nie powinniśmy oszczędzać na kosmetykach i narzędziach, ponieważ dobrej jakości akcesoria niosą za sobą lepszą skuteczność auto-detailingu oraz poprawiają szybkość i efektywność pracy. Warto zaopatrzyć się w dużą ilość kosmetyków, które są dedykowane konkretnym częściom samochodu oraz rodzajom zabrudzeń. Powinniśmy pamiętać także o kosmetykach dedykowanych do poszczególnych nawierzchni, jak np. karoserii matowej.

  1. Podstawą auto-detailingu jest odpowiednie i dokładne umycie samochodu z zewnątrz. Składa się na to kilka etapów. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od mycia wstępnego. Ma to na celu usunięcie większych zanieczyszczeń (poprzez odkurzanie wnętrza samochodu), które mogłyby spowodować powstanie rys podczas dalszego mycia i zabiegów. W tym etapie trzeba zwrócić szczególna uwagę na dokładne umycie lusterek, felg, szyb oraz karoserii.
  2. Kolejnym etapem jest mycie właściwe. Niezbędne będą tu wysokiej jakości gąbki. Nie warto na nich oszczędzać, ponieważ porządne, „mięsiste” gąbki zdecydowanie lepiej usuną wszelkie zabrudzenia. Poza gąbką, ważną rolę w tym etapie odgrywa również szampon. Warto pamiętać, aby wybrać taki preparat, który odpowiednio przygotuje karoserię do kolejnych zabiegów detailingowych takich jak np. aplikacja wosku. Mycie karoserii samochodu zacznij od górnych partii i stopniowo przechodź niżej. Należy również przygotować oddzielne naczynie z czystą wodą, aby regularnie płukać w niej gąbkę podczas mycia. Po dokładnym umyciu samochodu, należy spłukać powstałą pianę.

Zabiegi kosmetyczne dla samochodu

Gdy proces mycia właściwego dobiegnie końca, możemy rozpocząć zabiegi autodetailingowe. W tym etapie również niezbędne okażą się wysokiej jakości narzędzia i preparaty, a także odpowiednie techniki wykonywania zabiegów detailingowych. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o karoserię. Za pomocą delikatnej ściereczki z mikrofibry oraz pasty, możemy wypolerować karoserię, a następnie zabezpieczyć auto powłoką ceramiczną. Warto zadbać również o lusterka, na których świetnie sprawdzają się preparaty zapobiegające parowaniu lusterek i osadzaniu się na nich wody.

Po umyciu felg specjalnym środkiem oraz gąbką, można zabezpieczyć je przed korozją. Należy do tego użyć specjalnego preparatu do ochrony felg przed korozją, a także polakierować je, jeśli są już mocno zużyte.

Pielęgnacja wnętrza samochodu

Wnętrze auta również wymaga specjalnej pielęgnacji. Czyszczenie samochodu rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia podłogi, wyczyszczenia dywaników oraz foteli. Warto pamiętać o wszystkich zakamarkach i trudno dostępnych miejscach w których mogą zbierać się zabrudzenia. Podczas pielęgnacji tapicerki należy używać odpowiednich, dedykowanych do danego materiału preparatów.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button