Artykuły

Jakie funkcje pełni olej w silniku i kiedy go wymieniać?

Chcąc zachować swój samochód w dobrym stanie przez wiele lat, powinniśmy w odpowiedni sposób go eksploatować, a także mieć wiedzę na temat jego poszczególnych układów i części. Warto również wiedzieć, do czego służą poszczególne płyny, jakie stosowane są w pojazdach – przede wszystkim olej silnikowy, którego znaczenie dla silnika jest nie do przecenienia.

Dlaczego olej silnikowy jest tak istotny?

Silnik, ze względu na bardzo wysokie temperatury pracy, a także ocieranie się o siebie poszczególnych metalowych części, jest narażony na różnego rodzaju usterki. Co więcej – elementy silnika mogą bardzo szybko się zużywać i pokrywać korozją, dlatego też potrzebna jest ich odpowiednia ochrona. Tę daje oczywiście olej silnikowy, który odgrywa bardzo znacząco rolę w pracy pojazdu i sprawia, że silnik samochodowe są o wiele bardziej wytrzymałe.

Wymiana oleju silnikowego sprawia, że:

  • zmniejsza się tarcie i w ten sposób przedłużona zostaje żywotność poszczególnych części silnika;
  • części ruchome nie są narażone na ekstremalnie wysokie temperatury, które mogłyby doprowadzić do ich uszkodzenia lub szybkiego zużycia;
  • nie dochodzi do korozji wewnątrz silnika;
  • silnik jest czysty, a jego poszczególne elementy odpowiednio uszczelnione (przede wszystkim tuleje cylindra czy tłok).

Wszystko to sprawia, że silnik będzie sprawny o wiele dłużej, a jego działanie nie będzie niczym zakłócone – dzięki temu możemy cieszyć się komfortową i w pełni bezpieczną jazdą.

Co ciekawe, oleje silnikowe często uzupełnia się różnego rodzaju dodatkami, które dają dodatkowe korzyści. Mowa tutaj między innymi o substancjach przeciwutleniających, które zwiększają odporność oleju na wysokie temperatury, myjących, które usuwają nawet największe zanieczyszczenia i osady, przeciwzużyciowych, które zwiększają trwałość silnika, antykorozyjnych itd. Warto więc zaopatrywać się w produkty wysokiej jakości, posiadające odpowiednie dodatki – w ten sposób zyskujemy pewność, że silnik naszego samochodu będzie poprawnie zabezpieczony.

Jak często wymieniać olej?

W tym wypadku warto kierować się informacjami producenta albo wybrać najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku większości silników i modeli samochodów – wymieniać olej raz na rok albo po przejechaniu około 15 tysięcy kilometrów. W ten sposób nie będzie ryzyka tego, że olej zużył się i nie będzie właściwie chronił silnika.

Będąc kierowcą warto również nauczyć się sprawdzać poziom oleju – jest to czynność bardzo prosta, a pozwala kontrolować zużycie płynu i tym samym zadbać o sprawność samochodu. Warto pamiętać, by sprawdzić nie tylko ilość oleju, ale również jego kolor czy zapach – zanieczyszczony albo posiadający zbyt intensywną woń, może nadawać się już tylko do wymiany. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto odwiedzić najbliższy warsztat.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button