Artykuły

Jak zadbać o samochód przed zimą? To musisz wiedzieć!

Zima to trudny czas dla naszych samochodów. I choć zimy bywają coraz cieplejsze, to codzienne używanie samochodu w obniżonej temperaturze prowadzi do jego większej eksploatacji. Nawet najlepsze i najnowocześniejsze auto powinno zatem przejść dokładną kontrolę przed sezonem jesienno-zimowym. Najlepiej zaplanować go wcześniej i wykonać u sprawdzonego mechanika np. przy okazji wymiany opon lub wcześniej.

Zaplanuj przegląd samochodu

Sam przegląd samochodu nie generuje dużych kosztów. Zazwyczaj wysokość takiej usługi oscyluje w granicach 100-200 złotych. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy, często na samym przeglądzie się nie kończy. Wielu właścicieli samochodów nie wykonuje napraw regularnie, dopóki awarie nie uniemożliwią poruszania się autem. Jednak bez względu na to, jak bardzo dbamy o nasz samochód, ryzyko napraw oraz konserwacji przed zimą jest spore. Idąc zatem na przegląd, należy przygotować się finansowo na ewentualne koszty napraw. Jeśli brakuje nam środków, warto skorzystać w takiej sytuacji z ekspresowej pożyczki na korzystnych warunkach. Obecnie pożyczki takie są dostępne bez wychodzenia z domu. Składając wniosek online, sami dobieramy wysokość raty, a pieniądze na naszym koncie mogą się znaleźć nawet w tym samym dniu. Jeśli w tym roku nie jesteśmy przygotowani finansowo na naprawę samochodu, taka ekspresowa pożyczka może być wybawieniem dla nas. Bowiem bezpieczeństwo nasze oraz naszych bliskich to priorytet! Więcej informacji na https://www.provident.pl/dopasowana.

Co warto sprawdzić?

Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Oczywiście nie musimy się sami znać na naprawie samochodu, jeśli korzystamy z usług mechanika. Jednak są takie elementy, jak np. wycieraczki, o których musimy pomyśleć samodzielnie. Oto zatem wygodna lista wszystkich najważniejszych elementów, które powinny zostać sprawdzone przed zimą w naszym samochodzie:

  • NADWOZIE – należy przede wszystkim dokładnie umyć samochód z zewnątrz, jak i wewnątrz. Warto również zabezpieczyć lakier twardym woskiem. Dzięki temu mycie samochodu zimą będzie dużo łatwiejsze.
  • PŁYNY EKSPOLATACYJNE – warto zmienić letni płyn do spryskiwaczy na zimowy, ponieważ jego zamarznięcie może sprawić niemały kłopot. Warto również pamiętać o wymianie oleju.
  • AKUMULATOR – rozładowany akumulator przy ujemnych temperaturach to częsty problem. Jeśli ostatniej zimy często mieliśmy z tym problem, warto pomyśleć o jego wymianie na nowy.
  • HAMULCE – to absolutna podstawa. Sprawne hamulce, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych to konieczność.
  • WYCIERACZKI – zużyte i niesprawne utrudniają widoczność, co może stanowić zagrożenie w trakcie jazdy.
  • ŚWIATŁA – powinny być widoczne. Jeśli jest z tym problem, można wyczyścić klosze, wymienić żarówki oraz odpowiednio je wypozycjonować.

Sprawny samochód to bezpieczna jazda

Chociaż naprawa samochodu może okazać się kosztowna, jest ona niezbędna, jeśli chcemy spokojnie i bezpiecznie podróżować zimą. Regularne przeglądy oraz wykonywanie drobnych, bieżących napraw sprawiają, że przed zimą nie musimy się obawiać o kondycję naszego auta. Przegląd jednak jest koniecznością w każdym przypadku. Powinien o tym pamiętać każdy właściciel samochodu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button