Prezentacje samochodów

Dodge Challenger – legenda amerykańskiej motoryzacji

Jeżeli chodzi o samochody z kategorii muscle car, czyli auta osobowe o dużej mocy, Dodge Challenger jest jednym z najciekawszych pojazdów. Niezależnie więc od tego, czy ktoś planuje zakup takiego auta, czy po prostu interesuje się motoryzacją, warto zapoznać się z najważniejszymi ciekawostkami z bogatej historii tego modelu.

Już w latach 70. XX wieku amerykańska marka Dodge wypuściła swój model muscle cars jako odpowiedź na takie modele konkurencji jak równie kultowy Ford Mustang czy Chevrolet Camaro. Z czasem jednak Challenger sam stał się legendą. Zdaniem wielu miłośników motoryzacji jest jednym z najciekawszych amerykańskich samochodów, jakie kiedykolwiek trafiły do sprzedaży. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje na temat fenomenu tego wyjątkowego pojazdu, poznasz jego historię, a także dowiesz się, czy w dzisiejszych czasach warto w ogóle myśleć o zakupie takiego auta.

Czym wyróżnia się Dodge Challenger?

Jak przystało na muscle car, które miały przede wszystkim gwarantować wysokie osiągi, każdy Dodge Challenger ma potężny silnik. Jednostka V6 o dużej mocy stosowana była w wersjach ekonomicznych, natomiast w najpotężniejszych modelach montowano silnik V8. To właśnie dzięki temu Challenger mógł rozpędzić się do setki w ciągu niecałych 4 sekund.

Jakie zmiany wprowadzono w modelu Challenger III?

Szczególnym zainteresowaniem ze strony miłośników amerykańskich samochodów cieszy się Dodge Challenger III. W przypadku tego auta odświeżono między innymi przód, co widać przede wszystkim po nieco agresywnym designie zderzaka. Do tego doszły nowe reflektory. Również tył Dodge Challenger III doczekał się kilku istotnych zmian. Przeorganizowano światła i zastąpiono tradycyjne żarówki taśmami LED.

Produkcja Challengera została wstrzymana w 1983 r., a nowa wersja ukazała się dopiero w 2008 r. Nowsze modele wyposażone są w cyfrowy wyświetlacz informacyjny kierowcy, wielostopniowe poduszki powietrzne kierowcy oraz wiele innych usprawnień. Nie zapomniano również o rozwiązaniach, które zapewniają pasażerom bezpieczeństwo na jeszcze większym poziomie. Solidna konstrukcja zbudowana z wysokiej jakości stali z czasem udoskonalona to ikona inżynierii.

Czy warto kupić używanego Dodge’a Challengera?

Podobnie jak w przypadku Forda Mustanga, dla wielu osób Dodge Challenger to nie tylko samochód, ale też kawałek historii i zarazem legendy motoryzacji. O ile więc nie każdemu będzie odpowiadało wysokie spalanie czy problem z dostaniem oryginalnych części, to z pewnością nie zabraknie osób, które za wszelką cenę będą chciały dołączyć do grona właścicieli pojazdów typu SRT Hellcat lub Challenger R/T.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button