ArtykułyPolecane

Awaria samochodu — Jak sprawnie sobie z nią poradzić?

Niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o nasz pojazd, właściwie zawsze towarzyszyć nam będzie ryzyko awarii podczas jazdy. Jest on bowiem tylko maszyną i może się po prostu niespodziewanie zepsuć. Biorąc pod uwagę ilość elementów, z których składa się samochód, różnego typu usterki zdarzają się stosunkowo często. Choć nie każdy taki przypadek kończy się całkowitym unieruchomieniem auta, jest to zawsze niezwykle stresująca sytuacja. W niniejszym tekście przedstawimy, jak sprawnie poradzić sobie z niedomaganiem pojazdu w trasie.

Co robić w przypadku usterki auta podczas jazdy?

Przede wszystkim nie można dać się ponieść emocjom i wpadać w panikę. Trzeba też pamiętać o trzech podstawowych krokach.

Usuń pojazd z drogi

Najważniejsze będzie oczywiście usunięcie uszkodzonego pojazdu z drogi, aby nie przeszkadzał on innym uczestnikom ruchu. Należy więc ustawić go jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, na poboczu, pasie zieleni lub w miarę możliwości na najbliższym parkingu czy stacji benzynowej.

Zatrzymanie pojazdu w obrębie pasa drogowego trzeba też odpowiednio zasygnalizować, włączając światła awaryjne. Wymagane jest także ustawienie za samochodem trójkąta ostrzegawczego — w odległości 100 metrów na autostradzie, 30-50 metrów w terenie niezabudowanym lub do 1 metra w obszarze zabudowanym. Pojazd powinno się opuszczać od strony pasażera. Dobrze jest też mieć na sobie dla bezpieczeństwa kamizelkę odblaskową.

Oceń stopień usterki

Gdy auto znajdzie się już w odpowiednim miejscu, trzeba spróbować określić, z jak poważnym uszkodzeniem mamy do czynienia.

Jeśli nie jest to nic poważnego i jesteśmy w stanie naprawić to własnoręcznie (np. przez wymianę pękniętej opony czy przepalonego bezpiecznika) problem kończy się właściwie tutaj. W przypadku poważniejszych usterek i stłuczek unieruchamiających pojazd na stałe lub po prostu braku potrzebnych narzędzi sytuacja wymagać będzie wezwania pomocy.

Wezwij pomoc

Mając pewność, że nie będziemy w stanie zrobić niczego dla naszego auta, nie pozostaje nam nic innego jak skorzystać z pomocy innych.

W przypadku, gdy pojazd utknął blisko miejsca zamieszkania, najprawdopodobniej można liczyć na jakiegoś znajomego, który odholuje nasze auto choćby do najbliższego mechanika. Niestety z tej opcji nie można skorzystać na autostradzie. Niektóre usterki, jak uszkodzona automatyczna skrzynia biegów, niesprawny układ kierowniczy lub hamulcowy, a brak właściwego oświetlenia, również wykluczają tę możliwość.

W sytuacji unieruchomienia daleko od domu niezbędna będzie pomoc specjalistów. Standardowym rozwiązaniem będzie oczywiście skorzystanie z auto assistance. Trzeba jednak mieć na uwadze, że korzystanie z usługi pomocy drogowej może być ruletką. Niestety nie każde przedsiębiorstwo jest uczciwe i wciąż mają miejsce przypadki bardzo kosztownych holowań oraz innych zawyżonych kosztów. Lepiej więc jest mieć jakiś sprawdzony zakład.

Nierzadko zdarza się jednak, że usterka złapała nas pośrodku niczego i nie dysponujemy nawet numerem do zaufanej pomocy drogowej lub jesteśmy poza jej obszarem działania. Co wtedy zrobić? Skorzystać z kompleksowej obsługi aut online.

Awaria samochodu — Jak sprawnie sobie z nią poradzić? 2

Kompleksowa obsługa aut online — na czym polega?

Jest to jedno z nowocześniejszych rozwiązań pozwalające znacznie oszczędzić czas. Sprawdza się ono bardzo dobrze i ma szereg zalet. Obejmuje wszystkie usługi związane z naprawą i eksploatacją aut. Tym bardziej szkoda, że w Polsce jest wciąż mało firm oferujących tego typu usługi, jedną z nich, które można polecić jest https://www.autocare.com.pl/pl/ działająca na terenie Wrocławia. Jak to działa? Bardzo prosto.

Cały proces zaczyna się od wyboru usług i terminu ich realizacji. Zajmuje to ledwie kilka minut. Wystarczy podać wymagane dane auta, a firma zajmie się skompletowaniem potrzebnych części. Wszystkie elementy są markowymi zamiennikami objętymi gwarancją. Można bez problemu łączyć ze sobą różne usługi, co często wyjdzie taniej niż zamawianie ich pojedynczo. Bardzo ważny jest też fakt, że już na tym etapie poznaje się cenę całościową. Dzięki temu można spokojnie zaplanować swoje wydatki. W razie jakichkolwiek wątpliwości można dopytać telefonicznie.

Po złożeniu zamówienia po nasz pojazd przyjeżdża pracownik firmy. Będzie on specjalistą do spraw motoryzacji, który doradzi i pomoże w wyborze właściwych usług. Mamy z nim kontakt od początku do końca realizacji zamówienia. Przywozi on ze sobą potwierdzającą zlecenie umowę, która w pełni zabezpiecza nasze auto. Często spotykanym rozwiązaniem jest rejestrowanie całego przebiegu pojazdu od chwili przekazania do momentu jego oddania. Klient może na swoją prośbę otrzymać później to nagranie. Firmy tego typu współpracują tylko z zaufanymi i sprawdzonymi serwisami.

Awaria samochodu — Jak sprawnie sobie z nią poradzić? 3

Kolejnym krokiem jest realizacja zamówionych usług. Oprócz dokładnej ceny, od początku znamy też czas potrzebny na ich realizację. Dodatkowo postęp można zazwyczaj śledzić on-line. Jeśli nie jest to zamówienie czasochłonne, zwykle odebrany rano wehikuł dostaniemy z powrotem do wieczora. Gdyby zaplanowana naprawa okazała się jednak bardziej skomplikowana, niż na początku założono, klient zostanie o tym od razu powiadomiony. Zostanie też poinformowany o najkorzystniejszym w danej sytuacji rozwiązaniu. I to właśnie klient podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą dalszego postępowania. Tutaj pojawia się także kolejny duży plus tego typu usług — auto zastępcze. Jeśli potrzebujemy pojazdu na czas naprawy naszego auta, firma świadcząca usługę może nam go bardzo często zapewnić. Samochód zastępczy zazwyczaj przysługuje także w przypadku usterki objętej gwarancją części zamontowanej w ramach zrealizowanych usług. Jest to zdecydowana przewaga nad standardową pomocą drogową i zwykłymi warsztatami.

Po realizacji usług auto wraca do właściciela. Pojazd jest odstawiany w ustalonym terminie na miejsce, z którego był odebrany. Oczywiście można wskazać wcześniej inny adres. Nie ma więc obawy, że nasz środek transportu wyląduje w miejscu doznania usterki zamiast pod naszymi drzwiami.

Podsumowanie

Samochody, jak zresztą wszystkie inne maszyny, mogą ulec niespodziewanej awarii. Nie sposób tego uniknąć. Można się jednak na to przygotować. Jest to szczególnie ważne, gdy usterka pojawi się w trasie. Nie można wtedy panikować i dać się ponieść emocjom, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i zdecydować się na kompleksową obsługę aut online. Dzięki temu wszystkie formalności związane z transportem i naprawą pojazdu można załatwić w kilka minut. Oprócz wygody zapewnia to także gwarancję w postaci ubezpieczonej umowy i fachowego wykonania.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button