Artykuły

Znaki zakazu, które najczęściej są ignorowane: dlaczego i z jakimi konsekwencjami?

Znaki zakazu to oznaczenia drogowe, które informują kierowców o braku możliwości wykonania konkretnego manewru, np. zakaz zawracania. Kiedy na co dzień poruszamy się po drogach publicznych, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby jakie znaki drogowe zostały ustawione przez zarządców konkretnych dróg. Niedostosowanie się do aktualnych przepisów wynikających z oznaczeń na drodze może skutkować poważnymi konsekwencjami, np. wysokim mandatem nałożonym przez funkcjonariusza policji.

Jakie znaki drogowe są najczęściej ignorowane przez kierowców? Sprawdź!

W Polsce jest wiele znaków zakazu, które mimo rozstawienia w przestrzeni drogowej są nagminnie ignorowane przez kierowców samochodów osobowych, dostawczych, motocykli, a nawet przez rowerzystów. Jakie to znaki? Zobacz listę najpopularniejszych:

  1. Znak „STOP”: Często ignorowany, zwłaszcza na mniej ruchliwych skrzyżowaniach lub w miejscach, gdzie kierowcy czują, że mają dobrą widoczność. Ignorowanie tego znaku może prowadzić do wypadków, a konsekwencje to mandaty oraz punkty karne.
  2. Prędkość maksymalna: Przekraczanie dozwolonej prędkości jest jednym z najczęstszych wykroczeń. Konsekwencje to mandaty, punkty karne, a w skrajnych przypadkach nawet utrata prawa jazdy.
  3. Znak zakazu wjazdu: Ignorowanie tego znaku może skutkować wjechaniem na jednokierunkową ulicę pod prąd lub wjazdem w strefę, gdzie wjazd jest zabroniony.
  4. Znak zakazu parkowania lub zatrzymywania się: Parkowanie w niedozwolonych miejscach jest częstym problemem, szczególnie w dużych miastach. W skrajnych przypadkach może dojść do odholowania pojazdu przez policję lub straż miejską.
  5. Znak „Zakaz wyprzedzania”: Ignorowanie tego znaku może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze i wypadków. Konsekwencje to mandaty, punkty karne, a nawet odpowiedzialność karna w przypadku spowodowania wypadku.

Brak respektowania znaków zakazu przez kierowców najczęściej skutkują: mandatami, odpowiedzialnością karną, ale także wpływają na poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zarządcy odpowiedzialni za utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym mogą skorzystać z oferty sklepu internetowego i zamówić certyfikowane znaki zakazu na stronie: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_zakazu.

Co oznacza znak zakazu i kiedy trzeba się do niego stosować?

Dokładne regulacje dotyczące stosowania znaków zakazu znajdziemy w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 9 września 2019 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[1].

Najważniejsze informacje o znakach zakazu w pigułce:

  • występują w wersjach pionowych i poziomowych,
  • mogą dotyczyć wszystkich pasów ruchu,
  • wyrażają organizację ruchu drogowego jako oznaczenia dla konkretnych grup pojazdów.

Tego typu znaki drogowe muszą być respektowane przez wszystkich uczestników ruchu drogowego, o ile oznakowanie nie stanowi inaczej w ramach umieszczonych tabliczek pod znakami.

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002311/O/D20192311-c1.pdf

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button