Artykuły

Jak GPS wspiera zarządzanie czasem pracy?

1 system, wiele możliwości. Tak można w skrócie określić działanie GPS monitoringu, który optymalizuje koszty floty, w tym koszty paliwa i czas pracy kierowców. Jeśli aktywujesz zaledwie kilka funkcji i systematycznie przygotujesz raport, który system GPS generuje automatycznie, na koniec czeka Cię tylko krótkie podsumowanie. To pomoże Ci dobrze zarządzać pracą wielu ludzi.

Samo prowadzenie kalendarza i wpisywanie ilości spotkań nie wystarcza, kiedy pracownik na co dzień świadczy pracę w terenie. Każdy szef chciałby móc kontrolować pracę zespołu, bo tylko w taki sposób będzie mógł realizować wyznaczone cele. Po raz kolejny z rozwiązaniem przychodzi system GPS.

Geograficzna baza klientów i punktów

To narzędzie zostało stworzone z myślą o firmach, które w jednym miejscu chcą mieć oraz na bieżąco tworzyć bazę klientów, aby monitorować na mapie, czy pracownicy tych klientów odwiedzają. Sprawdzają zatem częstotliwość spotkań, czas dojazdu do klienta i ilość odwiedzonych punktów w skali tygodnia lub miesiąca. To rozwiązanie idealne do monitorowania mobilnej sprzedaży. Liczba dodawanych punktów jest nieograniczona, a każdy punkt można dowolnie nazwać, a nawet pogrupować.

Wiedza w zasięgu ręki

Monitorowanie aktywności pracowników za pomocą aplikacji mobilnej to już standard pracy, choć wiele zależy od tego, jakie dokładnie informacje można sprawdzić na smartfonie. Szybki przegląd pozycji lokalizatora GPS  i dostęp do archiwalnych podróży, to jeszcze nie wszystko. Kontrola kierowcy daje informacje w czasie rzeczywistym o zdarzeniu, które interesuje przełożonego lub fleet managera. Można dopasować alerty z podróży lub monitorować aktualny poziom paliwa, co pozwala na kontrolę kluczowych wskaźników efektywności. Alert może być również powiadomieniem o tym, że pracownik po weekendzie nie rozpoczął pracy w wyznaczonym czasie.

Zmniejszenie ilości przekroczonych prędkości, kontrola tras kierowcy i pilnowanie, aby nie przekraczał ustalonego obszaru, przyniesie rezultaty w postaci lepszej eksploatacji pojazdu. To także niższe koszty paliwa w porównaniu do zużycia, które daleko wykracza poza służbowe przejazdy.

Codzienna praca z aktualnymi informacjami na żywo wspiera managera w zarządzaniu i rozliczaniu wykonanych zleceń. Dlatego z jednej strony aplikacja zapewnia lepszą organizację czasu pracy, a z drugiej pilnuje kosztów użytkowania pojazdów.

Ocena kierowcy, bezpieczeństwo i oszczędności

Dokładnie i rzetelnie przygotowane raporty umożliwiają ocenę pracy i styl jazdy każdego kierowcy osobno. Suma przejechanych kilometrów i czas podróży w wybranym okresie będzie informacją zwrotną, sprawdzającą organizację i planowanie pracy. W tym przypadku liczby mówią za siebie. Dodatkowo alerty motywują do eko-jazdy, która realnie prowadzi do obniżenia spalania. Alert długiej podróży to również informacja zwrotna dla pracodawcy, aby nie przekraczać norm czasu pracy.

Trudny, ale potrzebny feedback

Warto też pamiętać o dobrej komunikacji z pracownikiem. Konstruktywny feedback przynosi korzyści zarówno dla pracownika, jak i przełożonego. Jeśli kierowca nie otrzyma feedbacku, nie będzie wiedział, że powinien poprawić wyniki. Jeśli regularnie będzie otrzymywał informację zwrotną i zastosuje się do zasad ekonomicznej jazdy przez cały rok, ma szansę wpłynąć na lepszy wynik ekonomiczny firmy, a co za tym idzie mniejsze koszty naprawy, w wyniku wolniejszego zużycia części.

Punktualność i terminowość – jak GPS sprawdza zaangażowanie pracowników

Również dla sprawdzenia oraz monitorowania godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, alerty i raporty GPS monitoringu mają praktyczne zastosowanie. Przydadzą się jeśli pracownik często rozpoczyna pracę bez wcześniejszego pojawienia się w biurze. Przygotowane w systemie raporty lub przesłane na maila powiadomienie weryfikują zaniedbania pracownika. Raporty dzienne i zbiorcze można też traktować jako narzędzie pomocne w przygotowaniu oceny rocznej pracownika.

Do zarządzania czasem pracy w terenie, sprawdzi się lokalizator GPS montowany do pojazdu, który będzie kontrolował zużycie paliwa. Lokalizatory GPS z powodzeniem zastępują szereg prac administracyjnych. Dzięki zapisywaniu tras stosuje się je do tworzenia elektronicznej ewidencji przebiegu pojazdów. W przypadku kontroli US, dokumentem zastępującym obecną kilometrówkę będzie dokładny i czytelny raport z systemu GPS.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button