ArtykułyPolecane
Popularne

Wynajem długoterminowy samochodów osobowych

Najważniejsze
  • Co to jest wynajem długoterminowy
  • Wynajem długoterminowy dla firm
  • Wynajem długoterminowy samochodów dla osób nieprowadzących działalności
  • Korzyści wynajmu długoterminowego
  • Wady wynajmu długoterminowego
  • Porównanie wynajmu długoterminowego i leasingu

Jeśli szukamy samochodu do swojej firmy, to na myśl przychodzą nam od razu 2 rozwiązania: kredyt albo leasing. Jednak istnieje również trzecia opcja, jest nią wynajem długoterminowy samochodów osobowych. Aktualnie obserwujemy wysyp firm specjalizujących się w tego typu wynajmie. Robię to zarówno firmy leasingowe, jak również firmy, które wyspecjalizowały się wyłącznie w wynajmie na okres minimum 2 lat. Czy warto rozważyć wynajem zamiast leasingu? Jakie są zalety oraz wady tego rozwiązania? Jakie są korzyści podatkowe wynajmu długoterminowego? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym materiale.

Co to jest wynajem długoterminowy samochodów?

Podstawowa informacja na temat zagadnienia jakim jest wynajem długoterminowy samochodów, to przede wszystkich charakter wynajmu. Nie jest to leasing, ani kredyt. Wynajem długoterminowy jak sama nazwa wskazuje, jest to wypożyczenie auta na dłuższy okres, najczęściej od 2 do 5 lat (24 do 60 miesięcy).

Wynajmujący płaci abonament miesięczny zgodnie z umową i nie ponosi praktycznie żadnych innych opłat związanych z użytkowaniem samochodu. Oczywiście należy tankować i płacić za zużyte paliwo, ale jest to często jedyna opłata jaką musimy ponieść.

Wynajem długoterminowy nie obniża również zdolności kredytowej, ponieważ nie ma tutaj mowy o zobowiązaniu bankowym. Pod wieloma względami wynajem przypomina leasing samochodu osobowego. W obu przypadkach użytkuje się samochód nie należący do nas. Otrzymujemy fakturę od firmy wynajmującej i możemy ją w całości „wrzucić w koszty”. Podobnie wygląda to w leasingu. Najczęściej wynajem długoterminowy nie kończy się wykupem samochodu. W tym rozwiązaniu nie jest to zwyczajnie opłacalne.

 

Wynajem długoterminowy z przeznaczeniem dla firm

wynajem długoterminowy samochodów osobowych

Firmy najczęściej nie przywiązują się do samochodów na okres dłuższy niż standardowy okres leasingu. Nowoczesna flota pojazdów, to nie tylko maksymalizacja korzyści podatkowych, ale również gwarancja niezawodności oraz prestiżu posiadania nowego modelu samochodu.  W kontaktach biznesowych jest to niezwykle ważne. Dlatego też firmy decydujące się na wynajem długoterminowy oczekują nie tylko pewnego rozwiązania, ale często kompleksowej obsługi samochodów – naprawy, serwis, opłaty OC i AC w cenie abonamentu miesięcznego.

Wynajem długoterminowy to rozwiązania bardzo korzystne w przypadku firm z branży transportowej. W przypadku awarii samochodu, firma wypożyczająca samochód ma obowiązek dostarczyć inne auto zastępcze. Dzięki temu mamy pewność i gwarancję, że nasz biznes nie będzie stał w miejscu i nie doświadczymy negatywnych w skutkach opóźnień.

Wynajem długoterminowy samochodów dla osób nieprowadzących działalności

Dla osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, wciąż chęć posiadania pojazdu na własność, jest wręcz czymś naturalnym. A wcale tak nie musi być. Popularny stał się leasing konsumencki, gdzie osoby prywatne nabywają auto, spłacają raty leasingowe, po czym po zakończeniu leasingu biorą kolejne nowe auto. W ten sposób możemy użytkować wciąż w miarę świeże auto i nie martwić się eksploatacją oraz późniejszą koniecznością sprzedania samochodu.

Podobnie wygląda to w przypadku wynajmu długoterminowego. Osoba fizyczna nie nabywa auto na własność, ale wypożycza jest na okres od 2 do 5 lat. Zaletą tego rozwiązania jest całkowite przerzucenie kosztów eksploatacji oraz ubezpieczenia na wypożyczalnię oraz brak obniżenia zdolności kredytowej. Osoba fizyczna nie musi zaciągać kredytu, nie musi również płacić za samochodów gotówką z góry.

 

Korzyści wynajmu długoterminowego samochodów

W przypadku wynajmu długoterminowego, podstawową korzyścią jest okres wynajmu, który jak wspomnieliśmy wcześniej, trwa od 2 do 5 lat. W efekcie jesteśmy jedynymi użytkownikami samochodu od jego nowości aż do czasu, kiedy mniej więcej wyjdzie nowszy model danego auta.

Kolejną korzyścią jest łatwość obliczenia rzeczywistego kosztu posiadania auta. Nie ma opłaty wstępnej oraz opłaty za wykup, jak to ma miejsce w przypadku leasingu. Dla przedsiębiorstw jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności, rata miesięczna jest jedynym kosztem. Odpada koszt serwisowania samochodu oraz kosztów z tytułu ubezpieczenia OC i AC. Musimy jedynie tankować oraz ewentualnie uzupełniać płyn do spryskiwaczy.

Kolejną korzyścią jest indywidualnie dopasowywana oferta do potrzeb oraz możliwości wynajmującego. Rata miesięczna dobierana jest elastycznie do czasy trwania umowy oraz samochodu – klasy, modelu, wyposażenia dodatkowego itd.

 

Dodatkowe zalety i korzyści w porównaniu do kredytu i leasingu

Jeśli zdecydujemy się na wynajem długoterminowy naszego samochodu, to z pewnością jako kryterium wyboru weźmiemy pod uwagę łatwość użytkowania. W przeciwieństwie do leasingu, wynajem charakteryzuje się tym, że koszt naprawy, serwisowania, nawet wymiary opon, leży po stronie wypożyczalni. Nie interesują nas badania okresowe, terminy ubezpieczenia, serwisowanie, wymiana opon oraz podstępowanie w przypadku awarii. Kiedy już nawet zepsuje się auto, wypożyczalnia ma obowiązek dostarczyć nam samochód zastępczy bez żadnych dodatkowych opłat. Umowa najmu długoterminowego gwarantuje nam dostępność samochodu w całym okresie użytkowania pojazdu. Wszystko w ramach 1 stałej miesięcznej opłaty.

Ponadto nie ma żadnego obowiązku wykupywania samochodu pod zakończeniu okresu wynajmu. Nie jest to takie oczywiste w przypadku leasingu samochodu.

 

Wady wynajmu długoterminowego samochodów

Jeśli już znamy zalety, to jakie są wady wynajmu długoterminowego. Czy są jakieś? Podstawową wadą jest brak możliwości ingerowania w samochodów. Nie możemy ot tak sobie udać się do firmy tuningowej celem podniesienia mocy samochodu. Nie możemy doposażyć samochodu.

Ponadto w przypadku uszkodzenia samochodu z naszej winy, które nie będą objęte ubezpieczeniem AC, będziemy musieli naprawić na własny koszt.

Z doświadczenia mogę również wskazać na bardzo istotną wadę, a mianowicie chodzi o zdawanie samochodu. Wypożyczalnie mają w zwyczaju bardzo wnikliwie sprawdzać oddawany samochodów. Często oczekują, że samochód będzie oddany w stanie nienaruszonym. W efekcie może się okazać, że nadmiernie zużyta tapicerka albo wytarta kierownica, obniży w ich ocenie wartość pojazdu i będziemy mieli dopłacać.

Ponadto w umowie wynajmu długoterminowego będzie zapis o limicie kilometrów. To jest zrozumiałe, ponieważ przebieg ma istotny wpływ na późniejszą wartość używanego samochodu. Za każdy kilometr ponad limit, możemy oczekiwać sporych dopłat. Dlatego zanim podpiszemy umowę długoterminowego wynajmu samochodu, należy bardzo szczegółowo sprawdzić, jakie są dopłaty, za co możemy zostać obciążeni, a ponadto warto sprawdzić warunki umowy ubezpieczenia AC. Czyli co jest zwarte w OWU AC, jakie zawrze firmy wynajmująca nam samochodów z ubezpieczalnią.

 

Porównanie wynajmu długoterminowego i leasingu

Przykładowa kalkulacja i różnice między wynajmem długoterminowym i leasingiem.

 

 

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button